Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Strategia Putina

Strategia Putina

Rosja proponuje Unii Europejskiej zniesienie wiz

Korespondencja "Dziennika" z Moskwy


Rosja proponuje Unii Europejskiej zniesienie wiz
Korespondencja "Dziennika" z Moskwy


   Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował szefom 15 państw należącyh do Unii Europejskiej całkowite zniesienie wiz dla mieszkańców Rosji podróżujących po krajach Unii oraz dla obywateli państw UE wjeżdżających do Rosji, w ramach "pogłębiania strategicznego partnerstwa". Putin przedstawił swoją propozycję w liście przesłanym wczoraj szefom państw Unii Europejskiej i przewodniczącemu Komisji Europejskiej Romano Prodiemu.
   Putin napisał w swoim liście, że Moskwa będzie współdziałać z Unią Europejską, aby doprowadzić do "przekształcenia Europy w kontynent pokoju, bez linii podziałów", co wiąże się z coraz ściślejszą integracją Rosji "ze wspólnym europejskim obszarem prawnym, gospodarczym i społecznym".
Putin zaznaczył, że takie zacieśnianie kontaktów z Unią "wymaga wzajemnej swobody podróżowania obywateli Rosji i państw Unii Europejskiej".
   Putin podkreślił, że rozwiązanie problemu swobodnego podróżowania i transportowania towarów z obwodu kaliningradzkiego (który jest enklawą wciśniętą między Polskę i Litwę, zabiegąjące o członkostwo w Unii Europejskiej) jest bardzo istotne dla Moskwy. Rosyjski prezydent podkreślił, że rozwiązanie tego problemu w sposób satysfakcjonujący obie strony wpłynęłoby na poprawę stosunków między Moskwą a krajami "piętnastki". Putin zaznaczył, że uregulowanie tej kwestii wpłynie na stosunek Rosji do poszerzonej Unii.
   W poniedziałek Putin wystosował list do kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera prosząc go o wsparcie w rozwiązaniu problemu swobodnego podróżowania Rosjan z obwodu kaliningradzkiego do pozostałych regionów Rosji. Rosyjski prezydent wyraził nadzieję, że Unia Europejska omówi tę inicjatywę w listopadzie podczas szczytu w Kopenhadze.
   W liście do Schrödera Putin zaproponował "etap przejściowy" do czasu rozwiązania bezwizowego ruchu między Kaliningradem a innymi obszarami Federacji Rosyjskiej. Szczegółowy plan integracji Rosji z państwami należącymi do układu z Schengen przedstawi w czwartek w Warszawie Dmitrij Rogozin, pełnomocnik prezydenta Rosji ds. Kaliningradu.
   Rosyjska propozycja zakłada "dług etap przejściowy, w którym np. wydawanie wiz przez Litwę (tranzyt z Kaliningradu do Rosji odbywa się głównie przez to państwo) mogłoby się odbywać nie w konsulacie, a na przejściu granicznym. "Etap przejściowy" obowiązywałby do czasu, gdy Polska i Litwa zostałyby w pełni włączone do obszaru Schengen, do którego należy większość państw UE. Rogozin twierdzi, że "jeśli Uniia może wpuszczać bez wiz obywateli 40 państw, to nie ma przeszkód, by wśród nich znaleźli się i obywatele Rosji".

\*\*\*   Domagając się takich samych praw do podróżowania jak nowe kraje członkowskie Unii Europejskiej Rogozin i Putin zapominają o wieloletniej trudnej drodze, jaką muszą przejść państwa kandydujące do UE, zanim zostaną do niej przyjęte. Zapominają też o spełnieniu przez kandydatów kryteriów dotyczących funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej. Trudno sobie wyobrazić, że takie same prawa będą obowiązywać kraje Unii i Rosję, w której - według statystyk - 100 ze 140 mln mieszkańców przyznaje, że żyje poniżej granicy ubóstwa.
KRYSTYNA KURCZAB-REDLICH
   Obszar Schengen obejmuje większość państw Unii. Zniosły one systematyczne kontrole osobowe na granicach między nimi, a zarazem uszczelniły granice zewnętrzne, wprowadziły wspólną politykę wizową, zacieśniły współpracę w polityce imigracyjnej i w walce z przestępczością. Umowa z Schengen w Luksemburgu, podpisana w 1985 roku, weszła w życie dziesięć lat później. (PAP)
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się