Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gry sztabowe

EK
(INF. WŁ.) Szefowie policji, Biura Ochrony Rządu, straży granicznej i pożarnej oraz żandarmerii wojskowej spotkali się wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, by ocenić przygotowanie kadry dowódczej do zabezpieczenia wizyty papieskiej, zwłaszcza w przypadku niespodziewanych zagrożeń.

Zabezpieczenie pielgrzymki

   Co by się stało, gdyby np. w niedzielę o godz. 7 rano, w pobliżu Błoń pękła rura wodociągowa i strumień wody zalewał ulicę? - Jedziemy na miejsce, by zdiagnozować sytuację i równocześnie powiadamiamy sztab o zagrożeniu. Wzywamy pracowników wodociągów i w zależności od ich oceny rozmiarów awarii, podejmujemy decyzję: jeśli nie da się jej szybko usunąć, wnioskujemy do sztabu o zmianę głównej trasy przejazdu, na wyznaczoną zastępczą. Na ostateczne zabezpieczenie zmienionej trasy potrzebujemy 30 minut - melduje nadkom. Ryszard Grabski, naczelnik krakowskiej "drogówki".
   Podczas spotkania analizowano także sposoby postępowania w przypadku innych hipotetycznych zagrożeń, np. kataklizmów związanych ze zmianą pogodą. Uczestniczący w tej grze sztabowej Zbigniew Sobotka, wiceminister spraw wewnętrznych, zapewnił później podczas konferencji prasowej: - Wszystkie służby są dobrze przygotowane do zabezpieczenia przebiegu wizyty.
   Gen. Władysław Padło, zastępca komendanta głównego policji, poinformował, że podczas kontroli budynków i mieszkań wzdłuż tras przejazdu orszaku papieskiego odnaleziono 60 sztuk nielegalnie posiadanej broni. W związku z tym, zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, w dniach od 16 do 19 sierpnia obowiązywać będzie całkowity zakaz noszenia broni.
   - Wspólnie z BOR-em jesteśmy przygotowani także na sytuacje nadzwyczajne. Oprócz policjantów z pionów prewencji oraz ruchu drogowego, podczas wizyty pracować będą także funkcjonariusze z wydziałów operacyjnych, którzy będą się starali chronić pielgrzymów, między innymi przed kieszonkowcami - powiedział gen. Padło.
   Podczas wizyty Ojca Świętego zostaną zabezpieczone trasy o długości około 300 km, z czego 100 km w samym Krakowie. Użytych zostanie 6,5 tys. płotków i około 30 km lin. Nad bezpieczeństwem papieża, VIP-ów oraz pielgrzymów czuwać będzie ponad 17 tys. policjantów, kilkuset funkcjonariuszy BOR, 1,5 tys. strażaków i ponad 11 tys. wolontariuszy.
   Największą i najpoważniejszą operacją będzie zabezpieczenie przebiegu uroczystości na Błoniach. Trasy dojścia do miejsca celebry są już przygotowane i będą oznakowane kolorami odpowiadającymi kolorom sektorów.
   Pielgrzymom mają pomagać służby informacyjne. Przed kolumną papieską jechać będą specjalne samochody - z policjantem i przedstawicielem Kościoła, którzy będą informować wiernych zgromadzonych wzdłuż trasy, jak należy się zachować.
    (EK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski