Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oblicza Boga

AMS
Na wystawę złożyły się najcenniejsze obiekty z kolekcji sztuki sakralnej znajdującej się w krakowskim muzeum oraz eksponaty wypożyczone z parafii rzymskokatolickiej w Boczkach Chełmońskich koło Łowicza. W większości prezentowane zbiory nie były udostępniane publiczności.

Około 300 eksponatów sztuki ludowej na wystawie w Muzeum Etnograficznym

     (INF. WŁ.) Około 300 eksponatów sztuki ludowej z końca XVIII i początku XIX wieku będzie można oglądać od jutra do 12 maja przyszłego roku w Muzeum Etnograficznym w Krakowie na wystawie "Oblicza Boga". Ekspozycja prezentuje główne wątki chrystologiczne występujące w grafice, malarstwie i rzeźbie ludowej.
     Ekspozycja przygotowana w okresie wielkiego jubileuszu chrześcijaństwa: 2000 rocznicy narodzin Chrystusa oraz tysiąclecia chrześcijaństwa polskiego, składa się z trzech części. Pierwsza, zatytułowana "Bogowie zapomniani", ukazuje początki polskiej sztuki ludowej; druga, "Żywot Pana Naszego Jezusa Chrystusa", przybliża wizerunek Chrystusa w różnych etapach jego życia - od narodzin po ukrzyżowanie; trzecia część - "Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty" - przedstawia ludowe wizerunki Trójcy Świętej.
     - Pokazanie takiej ilości eksponatów jedynie w trzech salach nie pozwoliło nam zrobić podpisów pod pracami. Stąd powiesiliśmy jedynie numery, a każdy zwiedzający otrzyma od nas specjalny przewodnik po wystawie, w którym zostanie omówiona każda praca - wyjaśnia Andrzej Rataj, autor wystawy, wicedyrektor Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
     Wystawę zamyka bardzo rzadkie przedstawienie Trójcy Świętej jako głowy o trzech twarzach. Mimo formalnego zakazu papieża Urbana VIII obraz przedstawiający taki właśnie wizerunek Trójcy Świętej został ufundowany w roku 1768 w parafii Boczki Chełmońskie koło Łowicza i jest obecnie jedynym tego typu obrazem w Polsce.
     Wystawa "Oblicza Boga", prezentowana w budynku muzeum przy ul. Krakowskiej 46, jest czynna codziennie z wyjątkiem wtorków.
     (AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski