Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Fabryki białka"

MN
Laureat odkrył mechanizmy sygnalizacyjne, dzięki którym cząsteczki białek przemieszczają się między komórkami lub wewnątrz komórek żywych organizmów - od drożdży po człowieka. "Badania Blobela pomogły wyjaśnić mechanizmy molekularne, będące podłożem kilku schorzeń genetycznych" - czytamy w komunikacie instytutu medycznego Karolinska w Sztokholmie, uzasadniającym przyznanie nagrody. Rozpoczęte 30 lat temu przez Blobela badania pomogą w wykorzystaniu komórek jako swego rodzaju "fabryk białka", wytwarzających lekarstwa przeciwko chorobom lub określonym defektom komórkowym. Prof. Blobel zidentyfikował sygnały, kierujące białka do określonych części komórki.

Badania Guentera Blobela pomogły wyjaśnić mechanizmy molekularne, będące podłożem kilku schorzeń genetycznych

Laureatem w dziedzinie medycyny został pracujący w USA niemiecki biolog molekularny Guenter Blobel. Profesor Blobel otrzymał nagrodę za odkrycie, w jaki sposób nowo powstające cząsteczki białek kierowane są na właściwe miejsca w komórkach.
     - Część białek, które są wytwarzane w komórce, pozostaje w niej na własny użytek, a część jest wydalana z komórki. Są to między innymi białka osocza krwi, wytworzone w komórkach wątroby albo śledziony. Badania profesora Blobela pozwalają zrozumieć, w jaki sposób odbywa się segregacja białek wytwarzanych w komórce - _wyjaśnia prof. Aleksander Koj z Uniwersytetu Jagiellońskiego, biochemik i biolog molekularny. - Białka przeznaczone "na eksport" mają specjalny peptyd sygnałowy, który zostaje obcięty podczas przejścia białka przez błonę. Białka wewnątrzkomórkowe też mają swoje znaki rozpoznawcze. Dzięki profesorowi Blobelowi dowiadujemy się, w jaki sposób białka są przekazywane na zewnątrz._
     Badania te mogą też mieć w przyszłości praktyczne zastosowanie. Poprzez manipulację genetyczną, będzie można spowodować, iż każde białko wytwarzane w komórce, będzie potem wydzielane. Ważne to jest np. przy produkcji hormonów.
     Odkrycie Guentera Blobela pomogło zrozumieć mechanizm powstawania pewnych chorób genetycznych. Prof. Blobel przed laty postawił hipotezę, że sygnał o tym, czy białko ma przejść przez błonę komórkową czy wbudować się w nią, jest zawarty w samej budowie tego białka. Przyczyną wielu chorób genetycznych, na które do tej pory nie ma lekarstwa, jest zaburzony transport białek w komórce. W przyszłości przy zastosowaniu terapii genowej będzie można leczyć te choroby. Jest też nadzieja na wyleczenie niektórych nowotworów powstających na tle genetycznym.
     Prof. Guenter Blobel ma 63 lata, pracuje w Uniwersytecie Rockefellera w Nowym Jorku. Przed 10 laty odwiedził Instytut Biologii Molekularnej UJ, gdzie mówił o swych badaniach, za które otrzymał Nagrodę Nobla. (MN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski