Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Ebola w Europie?

Ebola w Europie?

Wirus ebola przenoszony jest prawdopodobnie przez kleszcze, gryzonie i niektóre gatunki małp. Okres wylęgania eboli trwa przeciętnie tydzień, a maksymalnie trzy tygodnie. Do zakażenia dochodzi przez krew oraz długotrwały, bezpośredni kontakt z chorym (dlatego zarażenie grozi między innymi personelowi medycznemu, który opiekuje się chorym).
     (INF. WŁ.) Niezwykle groźny wirus ebola najprawdopodobniej dotarł już do Europy. Kilka dni temu do jednej z klinik w Berlinie przyjęto pacjenta, który powrócił z podróży po Wybrzeżu Kości Słoniowej. Do szpitala trafił on z podejrzeniem gorączki krwotocznej wywoływanej przez wirusa ebola, wykrytego w 1995 roku w Kongo. W Polsce nie stwierdzono jak dotąd choroby spowodowanej przez tego wirusa.
     Objawem choroby początkowo jest ból głowy oraz wysoka gorączka. Potem dochodzi do krwawych biegunek i wymiotów; wirus uszkadza nerki i wątrobę. Śmiertelność wśród zakażonych dochodzi nawet do 75 procent.
     - Epidemie spowodowane wirusem ebola występowały już w Zairze i Sudanie. Nie wyklucza to jednak jego występowania w innych krajach Afryki, także tych, do których na wycieczki coraz częściej udają się Polacy: Kenii, Tanzanii czy Republice Południowej Afryki - mówią lekarze z Kliniki Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
     Jeszcze nie udało się stworzyć szczepionki przeciwko wirusowi ebola i leków, które by zwalczyły chorobę. Lekarze twierdzą, że jedynym sposobem zapobiegania zarażeniu jest ścisły reżim sanitarny i unikanie kontaktu z nosicielami wirusa.
     Przypominają również, że gorączki krwotoczne to nie tylko domena Afryki. Wywołuje je kilkanaście różnych wirusów, spośród których część obecna jest na całym świecie, a część tylko na niektórych kontynentach: w Afryce, Azji i Ameryce.
     Ostatnie przypadki śmierci w wyniku gorączki krwotocznej miał miejsce w ubiegłym miesiącu w południowych regionach Rosji. Zmarło wtedy 10 osób.
KRZYSZTOF MAĆKOWSKI
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się