Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowscy Żydzi

KIS
W 1939 r. w Tarnowie mieszkało 27 tys. Żydów. Z tej społeczności do dziś nie pozostał nikt. Planową eksterminację Niemcy rozpoczęli latem 1940 r., kiedy to, na niewielkiej przestrzeni zgromadzili 40 tys. Żydów, w tym rzesze mieszkańców okolicznych miejscowości.

Dni pamięci

Pierwsza masakra Żydów miała miejsce 11 czerwca 1942 r. na tarnowskim rynku, następne - 15 i 18 czerwca. Zginęło wówczas 20 tys. osób tej narodowości. Najwyższy Trybunał Narodowy, w swym wyroku wydanym 5 września 1946 r. podał, że "W dniach 11-18 czerwca 1942, w samym Tarnowie zamordowano 3 tys. osób i pochowano na żydowskim cmentarzu. W Zbylitowskiej Górze lub Lesie Skrzyszowskim zastrzelono ok. 7 tys. osób, 10 tys. wywieziono do obozu w Bełżcu, skąd nikt nie wrócił". Barbarzyńskie akcje Niemców trwały nadal, aż do końca 1943 r. Ostatnią grupę Żydów Niemcy wywieźli z Tarnowa do obozu w Płaszowie - 9 lutego 1944 r.
Pamięć o tych wydarzeniach wciąż żyje dzięki organizowanym przez Muzeum Okręgowe Dniom Pamięci Żydów Tarnowskich. Tegoroczne, czwarte z kolei, trwać będą od 25 do 27 bm. Rozpocznie je czwartkowa uroczystość przed tablicą przy ul. Żydowskiej, o godz. 20. Udział w tej uroczystości zapowiedział ordynariusz diecezji tarnowskiej ks. bp Wiktor Skworc oraz przedstawiciele gmin żydowskich. Godzinę później rozpocznie się pierwszy "Koncert pod Bimą" w wykonaniu zespołu "The Cracow Klezmers Band". (KIS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski