Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sacrum Klimowskiego

PK
Jadwiga Klimowska - synowa artysty i kustosz jego muzeum, oprowadzając po wystawie, zwraca szczególną uwagę na płótna, które na co dzień nadal stanowią elementy wystroju kościołów, kaplic i plebanii. Nie zawsze są tam dostrzegane przez wiernych, a w sali przy wiśnickim Rynku można je oglądać z całkiem bliska i porównywać z innym obrazami znakomitego malarza. Co więcej, autorka wystawy zdecydowała się nawet na pokazanie drogi twórczego rozwoju swego teścia. Tuż przy wejściu zawiesiła obraz, który namalował, mając zaledwie 13 lat. Inną ciekawostką dla historyków sztuki jest "Pokłon Trzech Króli", na którym Klimowski sportretował różne znane osoby ze świata artystycznego przedwojennego Krakowa, m.in. swoich profesorów Axentowicza i Laszczkę. Dla wiśniczan niewątpliwie ciekawa jest natomiast historia znakomicie namalowanej "Piety", którą malarz ofiarował miejscowej parafii jako wotum za szczęśliwe przetrwanie II wojny światowej. Wkrótce jednak okazało się, że Stanisław Klimowski nie może, mimo najwyższych kwalifikacji, nauczać malarstwa w wiśnickim liceum plastycznym. Usunięto go stamtąd za kontakty z klerem i malowanie obrazów do kościołów. - "Teraz możemy te płótna już pokazać" - cieszy się pani Jadwiga.

NOWY WIŚNICZ. Teraz już można...

   W niedzielę, w Muzeum Biograficznym Stanisława Klimowskiego uroczyście otwarto wystawę jego twórczości sakralnej. Ekspozycja, która składa się z około 20 obrazów olejnych, szkolnego sztandaru, kościelnego feretronu oraz kilku płaskorzeęb, pokazuje mniej znany zakres artystycznych zainteresowań malarza specjalizującego się w realistycznych portretach oraz pejzażach.
   Muzeum malarza i rzeębiarza Stanisława Klimowskiego utworzyli jego syn Jan Klimowski wraz z żoną Jadwigą, z pomocą wdowy po artyście, Bogusławy Klimowskiej. Placówka powstała w domu ojca pierwszej żony Stanisława, przy ulicy Zamkowej 2. Zbiory będące własnością założycieli muzeum obejmują tylko niewielką cząstkę twórczości artysty. Jego obrazy posiadają: Muzeum Narodowe w Krakowie, Towarzystwo Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum St. Fischera w Bochni, Muzeum w Kielcach, Muzeum w Przemyślu, Muzeum w Moskwie, prawdopodobnie też Muzeum w Wilnie. Wiele jego prac znajduje się w kościołach na ołtarzach, sztandarach i feretronach na przykład w Wielopolu Skrzyńskim, w Starej Jastrząbce, w Nowym Wiśniczu, w Łapczycy, Wojniczu, Tarnowie, Mielcu, Gdowie, w Dobczycach, a także na Śląsku w Mikołowie i Dusznikach. Wśród portretowanych przezeń postaci nie brak było przedstawicieli arystokracji jak Radziwiłłowie i Lubomirscy, reprezentantów duchowieństwa jak arcybiskup Adam Stefan Sapieha, biskup Karol Pękala, ksiądz prałat Stanisław Król, wybitnych działaczy politycznych jak Michał Grażyński, generałów i uczonych.
   Muzeum czynne jest od czwartku do niedzieli w godzinach od 11 do 14. Udostępniane jest zwiedzającym (raczej w grupach) bez pobierania jakichkolwiek opłat. (PK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski