Dziennik Polski -  Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Mumia jak nowa

Mumia jak nowa

Niebywałego wyczynu dokonali krakowscy naukowcy. Kilkuosobowa ekipa złożona z egiptologów, antropologa, specjalisty z zakresu medycyny oraz konserwatorów przywróciła pierwotny stan mumii. Ciało Iset Iri Hetes - zmarłej przeszło 2200 lat temu młodej kapłanki bogini Izydy - po całej serii badań zostało ponownie zabandażowane i wkrótce zostanie złożone na stałe w oryginalnym sarkofagu.

Niezwykły eksperyment krakowskich naukowców

     Na przełomie lutego i marca tego roku mumia egipskiej kapłanki Iset Iri Hetes spocznie w odnowionym sarkofagu w Krakowie - zapowiedział pomysłodawca badań, dr Krzysztof Babraj z krakowskiego Muzeum Archeologicznego.
     Zawinięcie mumii było pierwszym tego typu eksperymentem w Polsce i drugim na świecie.
Instrukcję zawijania mumii stanowił odtwarzany na wideo od końca "klatka po klatce" film, który nagrano podczas rozwijania szczątków egipskiej kapłanki. - Z 300 metrów bandaży spowijających pierwotnie mumię, zachowaliśmy większość oryginalnych. Jedynie 30 m - najbardziej zniszczonych - trzeba było zastąpić współczesnym płótnem, odpowiednio wyjałowionym
- powiedziała dr Hanna Szymańska z Muzeum Archeologicznego.
     Iset Iri Hetes, żyjąca w III wieku p.n.e., była w chwili śmierci ładną i zgrabną kobietą o filigranowej sylwetce. Miała 25-30 lat. Zmarła prawdopodobnie w wyniku jakiegoś wypadku - strzaskania kolana i przerwania tętnicy, co spowodowało wykrwawienie. (PAP)
Reklama
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Reklama
Reklama