Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzielnicowy przy telefonie?

LIZ
Kilka tygodni temu Komendant Powiatowy Policji nadkom. Marek Gorzkowski zwrócił się do samorządów wszystkich gmin, by ufundowały dla dzielnicowych telefony komórkowe na karty. Jego zdaniem, dzięki takiemu rozwiązaniu policjanci byliby dostępni dla mieszkańców w swoich rewirach 24 godziny na dobę. Włodarzom wszystkich 5 gmin powiatu pomysł się spodobał i choć każda z gmin gotowa jest przekazać środki na ten cel, dzielnicowi nadal nie mają komórek. Problemem jest ustawa o finansach publicznych, która jasno precyzuje w jakich formach samorządy mogą wspierać policję.

   Nadal nie wiadomo, czy dzielnicowi poszczególnych komisariatów policji w gminach powiatu chrzanowskiego otrzymają telefony komórkowe, które chcą im ufundować samorządy.
   - Zgodnie z przepisami samorządy mogą m. in. sfinansować dodatkowe etaty dzielnicowych, jak to zrobiła gmina Trzebinia lub dodatkowo płacić policji za ochronę gminnych imprez. W ustawie o finansach publicznych nie ma jednak mowy o zakupie telefonów komórkowych. Choć na ten cel zabezpieczyliśmy 5 tys. zł nie możemy ich przekazać bezpośrednio policji, gdyż moglibyśmy mieć problemy z Regionalną Izbą Obrachunkową - _wyjaśnia Tadeusz Arkit, burmistrz Libiąża.
   W przypadku obiecanych komendzie szperaczy sprawa jest prostsza, gdyż Arkit chce, by zakupić je dla tutejszej straży miejskiej. Ponieważ współpracuje ona z policją, także funkcjonariusze mogliby z nich korzystać. - _Jeżeli chodzi o komórki to myślimy, by pieniądze te przekazać Libiąskiemu Centrum Kultury, które mogłoby z policją podpisać umowę na ochronę np. Dni Libiąża. Za przekazane pieniądze policjanci mogliby zakupić telefony. Zastanawia mnie tylko czy takie rozwiązanie jest możliwe. Od tego roku chrzanowska policja nie ma swojego budżetu, ale otrzymuje środki na swoje potrzeby z województwa. Dlatego środki z LCK musiałyby trafić najpierw tam, a dopiero później do Chrzanowa. Trzeba przyznać, że są to stosunkowo niewielkie środki, które mogą przynieść wymierne korzyści, a trzeba zrobić tyle kombinacji, by móc je wykorzystać -
dodaje Arkit.
   Proceduralny pat zaskoczył także samego komendanta powiatowego policji, który był inicjatorem pomysłu. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby przekazanie przez samorządy pieniędzy na telefony komórkowe na podstawie stosowanego porozumienia, zawartego między jednostkami samorządowymi gmin, a policją. Taką możliwość daje art. 13 ustawy o policji.
   - Komenda wojewódzka ma specjalne konto, na które samorządy mogą przekazywać darowizny na rzecz policji. Ponieważ włodarze wszystkich gmin powiatu są gotowi przekazać nam środki na telefony dla dzielnicowych zaproponowałem, by podpisali stosowane porozumienie z zaznaczeniem, że środki te zostaną wykorzystane na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i przekazali je na to konto. Komenda Wojewódzka przekaże pieniądze nam, a my zakupimy telefony - podkreśla nadkom. Marek Gorzkowski, Komendant Powiatowy Policji w Chrzanowie.
(LIZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski