Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klimowscy u Klimowskiego

PK
Jeszcze tylko przez najbliższe dwa tygodnie będzie można oglądać fascynującą wystawę "K & 4K". Zagadkowy tytuł należy przetłumaczyć "Klimowski i czworo Klimowskich". Więcej domyślić się można z lokalizacji tej ekspozycji. Na czas jej trwania zdjęto obrazy wypełniające na co dzień Muzeum Biograficzne Stanisława Klimowskiego…

NOWY WIŚNICZ. W domu mistrza

   Okazało się bowiem, że potomkowie zmarłego przed ponad dwudziestu laty malarza także mają rozmaite talenty plastyczne. Jadwidze Klimowskiej, która jest kustoszem muzeum swego teścia, udało się po wielu latach prób doprowadzić do stworzenia wystawy, której autorów łączą więzi rodzinne. Dzielą natomiast zainteresowania artystyczne, od fotografii poprzez malarstwo do edytorstwa i projektowania kostiumów teatralnych. Bardzo różne są także drogi życiowe tych twórców. Tomasz Kowalczyk (prawnuk St. Klimowskiego) nie bez kozery napisał więc kiedyś: "I chociaż jak dotąd Stanisław pozostaje najwybitniejszym artystą w rodzinie Klimowskich, to i wśród jego potomków żywe jest umiłowanie sztuki, czasem prowadzące do podjęcia czynnej działalności artystycznej." Na pierwszym miejscu wymienił zmarłego w ubiegłym roku Jana Klimowskiego, który nie uprawiał wprawdzie twórczości plastycznej, lecz wraz ze swą żoną Jadwigą doprowadził do utworzenia prywatnego muzeum. Wystawiają w nim dzisiaj:
   Stanistaw Andrzej Klimowski, wnuk Stanisława, fotograf. W dziedzinie technologii fotografii jest autorytetem. Uprawia fotografię artystyczną, wydawniczą, techniczną i naukową. Specjalizuje się w fotografowaniu i reprodukowaniu obiektów architektury i dzieł sztuki. Podróżnik: Afganistan, Indie, Malezja, Nepal, Pakistan, Singapur. Współpracował z wieloma krakowskimi wydawnictwami. Jest autorem fotogramów w albumie "Wieliczka. Siedem wieków polskiej soli", wydanym w kilku językach europejskich. Zilustrował też książkę "Barokowa kolegiata w Brzozowie".
   Michał Klimowski, o dwa lata młodszy od swego brata Stanisława. Warsztat malarski pogłębiał w pracowni dziadka. Mieszka w Warszawie. Scenograf, kostiumolog, dekorator wnętrz, rysownik i malarz. Związany z polskim filmem, telewizją i teatrem. Brał udział w realizacji kilkudziesięciu filmów, seriali i spektaklów teatralnych, z których najważniejsze to: Piwnica pod Baranami - aranżacje scenograficzne; "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy" - II scenograf, kostiumy; "Przyjaciele" (serial) - kostiumy; "Blisko, coraz bliżej" (serial) - dekoracja wnętrz; Centralne obchody 300. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej w Krakowie - kostiumy; "Dolina nadziei" (koprodukcja polsko-francuska, serial) - II scenograf, dekoracja wnętrz; "Jakub" - scenografia. T. Kowalczyk podkreśla jeszcze, że "Michał, nie poniechawszy swojej współpracy z filmem i telewizją, nawiązuje już bezpośrednio do tradycji dziadka, malując obrazy olejne i pastele, portrety i pejzaże. Projektuje i realizuje polichromie, zajmuje się również odnawianiem i konserwacją obrazów olejnych."
   Monika Klimowska, żona Marcina, prawnuka Stanisława, absolwentka Wydziału Wychowania Plastycznego Akademii Pedagogicznej w Krakowie i Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w 2003 r. zdobyła Złoty Medal ASP. Uprawia grafikę warsztatową, ilustratorstwo, malarstwo i rysunek. Zadebiutowała czterema wystawami indywidualnymi, zbiorowymi i konkursami grafiki. Otrzymane nagrody to m.in. wyróżnienie w 2002 r. Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w 42. "Konkursie Najpiękniejsze Książki Roku" za opracowanie graficzne książki Czesława Miłosza "Druga przestrzeń", I Nagroda w konkursie "Miasto i człowiek" - Poznań 2004. Jako ilustratorka i grafik współpracuje z krakowskimi oficynami wydawniczymi "Znak" i "Nomos".
   Andrzej Kowalczyk, mąż Katarzyny, wnuczki Stanisława, Absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Złoty Medal ASP i dyplom z wyróżnieniem. W latach 1973 - 2000 redaktor, grafik i ilustrator tygodnika "Przekrój". Uprawia rysunek, malarstwo, malarstwo monumentalne, grafikę warsztatową i ilustratorstwo. Współpracował z magazynami krakowskich periodyków (także "Dziennikiem Polskim"), ilustrował książki i albumy wielu oficyn wydawniczych. Wziął udział w około 80 krajowych i zagranicznych wystawach zbiorowych i konkursach grafiki i rysunku. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. I nagrodę na I Międzynarodowej Wystawie "Przeciw Wojnie" - Majdanek 1979; Złoty Medal w dziale sztuki na XIX Edizione del Premio "I Migliori delt Anno" - Rzym; II nagrodę na wystawie "Pamięć Powstania Warszawskiego". Miał kilkanaście wystaw indywidualnych w kraju i za granica (w Belgii, Danii, Holandii, Japonii, Jugosławii, RFN, Szwajcarii, Ukrainie i USA). Obecnie realizuje w Danii monumentalny malarski cykl opowiadający o historii tego kraju oraz "Poczet królów duńskich".
   Warto skorzystać z niepowtarzalnej szansy zobaczenie efektów pracy tej twórczej rodziny… (PK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski