Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porwania Polaków

PS
30 listopada 1994 - trzech Polaków, techników pracujących dla włosko-angolskiej spółki zajmującej się wyrębem lasów, zostało porwanych w Angoli przez partyzantów z separatystycznego Frontu Wyzwolenia Enklawy Kabinda (walczącego o oderwanie prowincji od Angoli). Po miesiącu dzięki mediacji biskupa Kabindy Paolino Madeli zostali uwolnieni.

   1 czerwca 1995 - dwaj polscy obserwatorzy ONZ w Jugosławii płk Janusz Kalbarczyk i ppłk Wiesław Wojtasiak zostali porwani przez Serbów. Byli przetrzymywani jako zakładnicy w roli żywych tarcz w odwecie za naloty NATO na pozycje bośniackich Serbów. Zostali uwolnieni po 19 dniach.
   23 września 1996 -**polscy alpiniści Magdalena Głowacka i Tomasz Nałęcz-Mrozowski, podróżujący po Turcji rejsowym autokarem, zostali porwani przez partyzantów Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Polacy pojechali wspinać się w górach. 26 września porywacze zwolnili ich w pobliżu miasta Bingol. Tam Polacy zostali aresztowani przez władze tureckie. Byli przetrzymywani przez kilka tygodni w tureckim więzieniu pod zarzutem pomocy kurdyjskim separatystom. Zostali uniewinnieni przez turecki sąd z braku dowodu winy.
   
17 grudnia 1996 - partyzanci Rewolucyjnego Ruchu Tupaka Amaru zajęli siedzibę ambasady Japonii w Limie. Odbywało się tam wówczas przyjęcie z udziałem dyplomatów z wielu krajów. Wśród zakładników, których przetrzymywali, znalazł się ambasador Polski Wojciech Tomaszewski. Został zwolniony po pięciu dniach.
   
25 grudnia 1996 - pięcioro polskich turystów zostało porwanych przez jemeński klan rodzinny Bani Dżabr. Starszyzna klanu zapowiedziała, że uwolni zakładników, jeśli władze wypłacą odszkodowania za straty spowodowane powodziami. Polacy - trzej mężczyźni i dwie kobiety w wieku 50-64 lat - należeli do wyprawy turystycznej Towarzystwa Eksploracyjnego. Po kilku dniach zostali uwolnieni dzięki mediacji władz jemeńskich.
   
17 grudnia 1997 - w drodze z Groznego do Samaszek porwanych zostało pięciu Polaków: Marek Kurzyniec, Paweł Chojnacki, Krzysztof Galiński, Dominik Piaskowski i Marcin Thiel. Do Czeczenii przybyli jako piloci konwoju humanitarnego, zorganizowanego przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Czeczeńskiej z Krakowa i Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Po 52 dniach niewoli zostali odnalezieni i odbici przez czeczeńskie siły specjalne. Duży udział w uwolnieniu Polaków miał specjalny wysłannik MSZ do Czeczenii Zenon Kuchciak.
   
9 sierpnia 1999 - dwie pracownice Polskiej Akademii Nauk, prof. Zofia Fiszer-Malanowska i docent Ewa Marchwińska-Wyrwał, zostały porwane w Dagestanie. Były przetrzymywane na Kaukazie przez 208 dni przez jeden z czeczeńskich oddziałów partyzanckich. Separatyści uwolnili je podczas kolejnej zmiany miejsca pobytu.
   
1 marca 2000 - w Sanie, stolicy Jemenu, porwany został polski ambasador Krzysztof Suprowicz. Plemię Al-Qiyari przetrzymywało go w górach około 60 km na południowy wschód od Sany. Został zwolniony dzięki mediacji władz i głodówce, jaką rozpoczął w niewoli.
   
7 kwietnia 2003** - dwaj polscy dziennikarze, Marcin Firlej z TVN 24 i Jacek Kaczmarek z Polskiego Radia, zostali zatrzymani przez uzbrojonych Irakijczyków w pobliżu al Hilli. Następnego dnia udało im się uciec dzięki pomocy jednego z Irakijczyków.
(PS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski