Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gościnna "Stodoła"

Redakcja
Tak jak niegdyś Adam Mickiewicz marzył, żeby "te księgi zbłądziły pod strzechy", tak wczoraj bibliotekarze z całego powiatu nowosądeckiego zgromadzili się w Barcicach, w szałasie o wdzięcznej nazwie "Stodoła w Odnożynie". Tam obchodzili swoje święto. Gościem spotkania był krakowski pisarz i publicysta Zbigniew Święch, który barwnie opowiadał o idei budowania wspólnot europejskich na przestrzeni tysiąca lat.

BARCICE. Powiatowy Dzień Biblitekarza

   Do Barcic zjechało kilkudziesięciu pracowników bibliotek miejskich i gminnych. Przybyło też wielu gości z całej Małopolski, wśród nich dr Artur Paszko - dyrektor Wojewódzkiego Biblioteki Publicznej w Krakowie. Wicestarosta Mieczysław Kiełbasa wręczył Srebrne Jabłka Sądeckie Zofii Romańskiej, Marcie Sowie i Urszuli Sikorze. Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Ewa Witek udekorowała Marię Sosin - dyrektora Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu honorową odznaką SBP. Ponadto wyróżnienia za kilkudziesięcioletnią pracę otrzymały: Łucja Bukowska, Wanda Czuba i Bronisława Gomułka. Przedstawiciele Starostwa wręczyli też uczestnikom imprezy komplety "Fonoteki Folkloru Ziemi Sądeckiej". Przygrywała lachowska kapela, wystąpił też zespół ze Słowacji.
   - Po raz pierwszy udało się nam zebrać tak duże grono bibliotekarzy - powiedziała nam główna organizatorka spotkania Maria Sosin. - Nasz powiat kieruje do bibliotek pieniądze, a my staramy się pokazać, że ich nie marnujemy. Położyliśmy nacisk na nowoczesność. Udało się znaleźć środki na zakup komputerów do wszystkich 16 miejskich i gminnych bibliotek w regionie. Siedem zestawów otrzymaliśmy z Fundacji im. Andrzeja Urbańczyka. W ramach programu "Ikonka" dostaliśmy trzynaście kompletów po trzy urządzenia wysokiej klasy, z dostępem do internetu.
   W starosądeckiej książnicy postawiono nie tylko na komputeryzację. Dokonano gruntownego przeglądu zbiorów. Zadbano o wygląd zewnętrzny obiektu, przeprowadzono niezbędne remonty i modernizację. Czytelnicy mają wolny dostęp do półek, dzięki czemu sami dokonują wyboru lektur.
   - Ok. 20 procent naszych gości to osoby czytające z zamiłowania - dodaje Maria Sosin. - Ogromną grupę stanowią uczniowie i studenci. Czytelnia jest zawsze pełna ludzi. Korzystają oni ze zbiorów, dużo materiałów kserują. Ubolewamy nad tym, że nie stać nas na kupowanie podwójnych egzemplarzy niektórych cennych publikacji. Dlatego do wielu z nich można zajrzeć tylko na miejscu.
(pg)

Współpraca

Biblioteka ze Starego Sącza nawiązała kontakty ze swoją odpowiedniczką w Starej Lubovni, którą kieruje Ivana Siposova. Współpraca (wspólne szkolenia, spotkania, wymiana doświadczeń) układa się bardzo dobrze. Wkrótce wystawa poświęcona najstarszemu miastu Sądecczyzny, którą oglądali m. in. krakowianie, trafi do słowackiego miasteczka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski