Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarła malarka Joanna Srebro-Drobiecka

Kis
Złożona ciężką chorobą wyłączyła się z życia artystycznego, ale przecież pamiętamy i jej postać u boku męża, świetnego jak ona artysty pejzażysty-Piotra Drobieckiego i niezwykłe malarstwo absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1962 r. uzyskała dyplom pod kierunkiem prof. Wacława Taranczewskiego.

Malowała własne wizje i nastroje

Tarnowianie pożegnali wczoraj malarkę Joannę Srebro - Drobiecką. Artystka urodziła się w Tarnowie w 1932 r., zmarła w ubiegły piątek.

Joanna Srebro czynnie uczestniczyła w życiu artystycznym Tarnowa. Brała udział w licznych wystawach (około 55) okręgowych, ogólnopolskich i oddziałowych w kraju i za granicą, m.in.: w Krakowie, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Szczecinie, Schoten (Belgia) oraz w Tarnowie (Malarstwo i Rzeźba z okazji 600-lecia UJ w Krakowie 1965 r., Wystawa Młodych Malarzy-Kraków 1965., III Festiwal Malarstwa Współczesnego - Szczecin 1966 r., Wystawa Plener Myślenicki - Myślenice 1967 r. i Kraków 1968 r., I Ogólnopolska Wystawa Malarstwa i Grafiki - Tarnów 1970., Ogólnopolski Plener - Katowice 1971 r., "Kopernik - Kosmos" - Kraków 1972 r., wystawy indywidualne: Tarnów 1963, 1965, 1967, 1982, 1987, 1997).
Otrzymała m.in. nagrody: Wojewody i Prezydenta Miasta Tarnowa, odznaczenie - Zasłużony Działacz Kultury, Nagrodę Miasta Tarnowa w dziedzinie twórczości artystycznej w roku 2002.
Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Urzędzie Wojewódzkim w Tarnowie i Krakowie, Urzędzie Miasta w Tarnowie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Była zawsze artystką niezależną, malującą własne nastroje i wizje.
W swoich obrazach podejmowała nie tylko tematykę przyrodniczą (pejzaże, kwiaty, drzewa itp.), ale także tematykę dotyczącą spraw ludzkich: "Kim jest człowiek?", "Nienarodzeni", "Drogi niepodległości" (Wł. Sikorski, J. Piłsudski, W. Witos).
Stanisław Potępa napisał m.in.:
"Konkret zaś, to wszystko co ludzkie, malarstwo Joanny od początku było ludzkie, pełne emocji, myślenia, rozmowy i wielkiej dyskusji ze światem. Od początku Jej sztuka wyrażała, przy pomocy ekspresjonistycznych form, rozmaite stany ducha, spojrzenie na świat, trzeba tylko było umieć je czytać, znać zwyczajnie język malarstwa". (Kis)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski