Dziennik Polski -  Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Obrazy poetyckie

Obrazy poetyckie

- Podszedłem do pracy nie jak historyk, ale jak poeta - kontynuował Battiato, który nakręcił także pierwszą część opowieści o Wojtyle "Karol - człowiek, który został papieżem". - Nie starałem się wybrać tylko najciekawsze fragmenty z życia Jana Pawła II, ale spróbowałem wziąć go za rękę i towarzyszyć mu podczas niezwykłych dokonań.

Twórcy filmu o papieżu w Krakowie

- Ten film jest moją interpretacją pontyfikatu Jana Pawła II, nie miałem zamiaru kręcić paradokumentu - powiedział w sobotę włoski reżyser i scenarzysta Giacomo Battiato na konferencji prasowej po kinowej premierze filmu "Karol - papież, który pozostał człowiekiem".


- W tym filmie staraliśmy się położyć szczególny nacisk na stronę emocjonalną - dodał Piotr Adamczyk, który wcielił się w główną postać. - Każdy z nas przecież posiada w pamięci osobisty wizerunek papieża. Ten film nakręciliśmy dla wszystkich tych, którzy chcieliby sobie przypomnieć Karola Wojtyłę. Dla mnie ta rola była niezwykłym wyzwaniem. Czuję się teraz innym aktorem i człowiekiem, na pewno o wiele dojrzalszym. Zdaję sobie też sprawę z tego, że ludzie widzą we mnie lepszego człowieka, niż jestem naprawdę. To jest trudne wyzwanie, któremu postaram się sprostać.
- Piotr to niezwykły artysta - podkreślił Battiato. - On gra nie tylko rozumem czy techniką, której nauczył się w szkole aktorskiej, ale także całym swoim sercem. Dla reżysera to niezwykłe szczęście odnaleźć kogoś takiego. Piotr zyskał ogromną popularność we Włoszech dzięki swojej roli. Moja znajoma Polka, która mieszka we Włoszech, opowiadała mi, że teraz, po projekcji obu części "Karola", jej przyjaciele odnoszą się do niej inaczej. Mówią, że lepiej rozumieją was i waszą historię.
- Po jednej z projekcji piękne słowa powiedział do mnie kompozytor Ennio Morricone: Teraz wiem, dlaczego to Polak został papieżem - dodał Adamczyk.
Giacomo Battiato wyjawił także, iż podróż do Krakowa była dla niego nostalgiczna.
- To przecież tutaj zaczynałem swoją wielką życiową podróż, która pozwoliła mi na intymne spotkanie z Janem Pawłem II. Tu trzy lata temu zacząłem kręcić mój pierwszy film o papieżu - powiedział. - Trochę żałuję, że praca dobiegła już końca, to było dla mnie niezwykłe przeżycie, i z punktu widzenia artysty, i dla człowieka. Z drugiej strony cieszę się, że zamknąłem pewien etap w moim życiu. Przechadzając się teraz pięknymi ulicami Krakowa, w którym naprawdę się zakochałem, doznaję dziwnego uczucia. Ciągle mam wrażenie, jakbym był na planie filmowym, jakbym zarazem musiał ustawiać kamerę i aktorów. Kraków tak silnie kojarzy mi się z filmami o Wojtyle.
Film można oglądać na ekranach kin. Następnie, jak powiedział polski dystrybutor, zostanie wydany na DVD. Prawa do emisji telewizyjnej kupiła TVP (pierwszą część "Karola" emitowała stacja TVN). Na małym ekranie obraz będziemy mogli zobaczyć dopiero za dwa lata.
RAFAŁ STANOWSKI
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się