Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noclegownia dla bezdomnych

MIGA
W SOIK-u, przy ul. Śniadeckich 10a trwają ostatnie prace remontowe. Noclegownia zajmie dwa wygospodarowane pomieszczenia. W jednym spać będą bezdomne kobiety, w drugim mężczyźni. Zainteresowanych przyjmować będzie obsługa Izby Wytrzeźwień, która funkcjonuje już w ramach Działu Opieki Nad Osobami Nietrzeźwymi i Bezdomnymi. Chętni, którzy zdecydują się tutaj na bezpłatny nocleg, muszą być trzeźwi.

NOWY SĄCZ. Pomoc i terapia

Pierwsza noclegownia, która powstaje w Sądeckim Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu, zaoferuje bezdomnym kobietom i mężczyznom dziesięć miejsc do spania. Jej uruchomienie planowane jest od 1 sierpnia.

Czesław Baraniecki, dyrektor Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej jest przygotowany na to, że większość osób, które zgłoszą się do noclegowni, będą przychodzić tam z całym bagażem problemów, składających się na bezdomność.
- Niejednokrotnie do naszej Izby Wytrzeźwień trafiali bezdomni - mówi Czesław Baraniecki. - Kiedy później rozmawiało się z nimi, malował się bardzo smutny obrazek. Ludzie ci przez lata nie umieją, albo nie chcą zmienić swojego stylu życia. U części z nich występuje problem uzależnienia od alkoholu, a to jeszcze pogarsza ich sytuację. Dlatego też zrodziła się potrzeba nawiązania kontaktu z tymi osobami, zaproponowania im alternatywy, którą mogą wybrać. Warunkiem zamieszkania w noclegowni jest podpisanie kontraktu wychodzenia z bezdomności. Każdy, kto zdecyduje się na to, zostanie przebadany, czy jest trzeźwy. Będzie się mógł też wykąpać w uruchamianej łaźni i przebrać w czyste ubrania. Taką osobę zbada również lekarz. Zdarza się, że bezdomni, z racji takiego trybu życia chorują na różnego rodzaju schorzenia. Jeśli stan ich zdrowia będzie zły, chorzy zostaną skierowani do szpitala.
W noclegowni przygotowano 5 miejsc dla mężczyzn i 5 dla kobiet. Można będzie w niej przebywać od godz. 19 do 7 rano. Kontrakt wychodzenia z bezdomności zagwarantuje również udział w terapii radzenia sobie w trudnych sytuacjach kryzysowych, prowadzonej przez psychologa i socjologa, a dla osób z problemem uzależnienia od alkoholu specjalnie opracowanego programu. Jeśli odniesie on sukces, wychodzący z bezdomności będą mieli szansę na zatrudnienie w gospodarstwie pomocniczym, np. przy koszeniu rowów, zbieraniu opłat na targowisku, przy pracach porządkowych.
- Chodzi o to, by takie osoby zaczęły zmieniać coś w swoim życiu - dodaje dyrektor SOIK. - Zdaję sobie sprawę, że nie będzie to łatwe. Kiedyś jednak musi być ten pierwszy krok.
(MIGA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski