Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebadane fotele

Redakcja
Remont widowni Filharmonii Krakowskiej

   - Prognozy są optymistyczne. Po wymianie foteli w Filharmonii Krakowskiej akustyka w sali będzie podobna do tej, jaką pamiętamy. A może trochę lepsza. Usłyszeć to będzie można zwłaszcza podczas koncertów symfonicznych - mówi dr Tadeusz Kamisiński z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH, który opracował wytyczne akustyczne do projektu nowej aranżacji sali filharmonii oraz przebadał stare i nowe fotele pod względem pogłosowego współczynnika pochłaniania dźwięku.
   Dzięki wskazówkom krakowskiego naukowca, producent foteli - katowicka firma Findom - wprowadził zmiany, które spowodują, że akustyka sali będzie lepsza.
   W tej chwili w Filharmonii Krakowskiej trwa remont widowni. Wycyklinowana została podłoga, zaś na balkonie na nowo - z powodu innego ustawienia foteli - układany jest parkiet. W połowie sierpnia rozpocznie się montaż nowych foteli. Po remoncie - co związane jest z nowymi przepisami i normami bezpieczeństwa - liczba miejsc w filharmonii zmniejszy się z 816 do 708. Autorem projektu architektonicznego aranżacji widowni jest dr Krystyna Styrna-Bartkowicz.
   Sala ma być gotowa do końca sierpnia. Być może zakończenie tegorocznego Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie", czyli koncert 31 sierpnia, z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, odbędzie się już w nowej sali. Remont widowni, który kosztuje 1,2 mln zł, jest sfinansowany - po połowie - z budżetów: państwa (na mocy kontraktu wojewódzkiego) oraz marszałka województwa małopolskiego.
   Przy wymianie foteli, dbając o akustykę sali, dyrekcja Filharmonii Krakowskiej poprosiła naukowców o przebadanie foteli. - Akustyka sali ze starymi fotelami została uznana za dobrą. Dlatego naszym zadaniem było spowodowanie, aby nowe fotele pod względem chłonności dźwięku były zbliżone do starych. Nie jest to łatwe, bo kształt mają inny, wykonane zostały z innego materiału. Ponadto będzie ich mniej, zaś na balkonie zostaną inaczej ustawione. Musimy więc innymi sposobami dążyć do tego, aby otrzymać podobny efekt akustyczny - mówi dr Tadeusz Kamisiński.
   Specjalnie na potrzeby badań producent dostarczył do AGH 15 nowych foteli. Zostały one umieszczone w komorze pogłosowej o powierzchni 197,5 m kw. Ustawiono je w trzech rzędach i usiadło na nich 15 osób. Gdy komora została zamknięta, zaczęto badać ich chłonność akustyczną. Okazało się, że nowe bardziej pochłaniają dźwięk, a to oznaczałoby znaczne pogorszenie akustyki sali. Dlatego też naukowiec zaproponował, aby spód siedziska został wykończony twardym materiałem, odbijającym dźwięk.
   Producent - zgodnie z sugestiami - wykonał kolejne piętnaście foteli, które także zostały poddane badaniom. - Tym razem było lepiej, a parametry dźwiękowe nowego fotela zbliżyły się do parametrów starego - tłumaczy dr Tadeusz Kamisiński.
   Nowe fotele są wyłożone materiałem z atestem o wieloletniej gwarancji (pochodzącym z Hiszpanii), w kolorze grafitowym z odcieniem niebieskim. Różnią się od starych, nie tylko kolorem, ale także, kształtem i wysokością siedziska. Każdy fotel jest także wyposażony w składany niewielki stolik.
   - Fotele są bardzo wygodne. Siedzieliśmy już na nich nieraz - mówi Anna Oberc, dyrektor Filharmonii Krakowskiej. - Będzie także więcej miejsca między rzędami. Wszystko to spowoduje, że publiczność będzie miała bardziej komfortowe warunki.
AGNIESZKA
MALATYŃSKA-STANKIEWICZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski