Dziennik Polski -  Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Spór o Krym

Spór o Krym

- Dzisiaj dostajemy 95 mln dolarów rocznie za stacjonowanie Floty Czarnomorskiej na Ukrainie, ale jeżeli mamy przechodzić na ceny światowe, ku czemu Rosja popycha nas w innych sferach, trzeba mówić o 2-3 mld - powiedział Matwijenko na konferencji prasowej w Kijowie.

Kijów chce zwiększyć opłaty za stacjonowanie rosyjskiej floty

Roczna opłata za stacjonowanie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie powinna wynosić 2-3 mld dolarów - ocenił wczoraj Anatolij Matwijenko, zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki.


Matwijenko wyraził przy tym opinię, że działania w celu wyprowadzenia rosyjskiej marynarki wojennej z ukraińskiego terytorium należy rozpoczynać już dziś, a cały ten proces może zająć od pięciu do siedmiu lat.

Kwestia rosyjskich baz na Półwyspie Krymskim nabrzmiała na przełomie grudnia i stycznia przy okazji ukraińsko-rosyjskiego konfliktu gazowego. Kijów, w odpowiedzi na rosyjskie żądania podwyżki cen gazu dla Ukrainy, zaczął wówczas mówić o potrzebie "ucywilizowania zasad bazowania Rosjan na Krymie".
Zgodnie z umowami między Kijowem a Moskwą Flota Czarnomorska pozostanie na Ukrainie do 2017 roku. Ukraiński minister obrony Anatolij Hrycenko oświadczył niedawno, że termin ten nie zostanie przedłużony.
Na Krymie odbędzie się referendum w sprawie nadania językowi rosyjskiemu statusu języka państwowego - postanowiła wczoraj Rada Najwyższa Autonomicznej Republiki Krymu. Krymscy deputowani uchwalili, że referendum językowe odbędzie się 26 marca, czyli w dzień wyborów parlamentarnych na Ukrainie.
Równouprawnienia języka rosyjskiego z ukraińskim chcą mieszkańcy Krymu, wśród których ok. 60 proc. stanowią etniczni Rosjanie. Mają oni poparcie niektórych ugrupowań politycznych w Rosji, które twierdzą, że Półwysep Krymski, włączony w skład Ukraińskiej SRR w 1954 roku, powinien należeć do Rosji. (PAP)
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się