Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cywilno wojskowa współpraca

MAB
- Bezwzględnie jednym z zadań wojska jest wspieranie władz cywilnych w różnych sytuacjach kryzysowych. Żołnierze często uczestniczą w akcjach ratunkowych, na co jest wiele przykładów… - podkreśał wczoraj gen. bryg. Aleksander Bortnowski, wieloletni szef sztabu Śląskiego Okręgu Wojskowego.

TARNÓW. Wczoraj szkolenie, za tydzień gra decyzyjna

Generał był jednym z wielu uczestników Szkolenia Obronnego, zorganizowanego w Tarnowie przez prezydenta miasta i Wydział Zarządzania Kryzysowego UMT. W swoim wystąpieniu mówił o "współdziałaniu pododdziałów Śląskiego Okręgu Wojskowego z administracją samorządową w realizacji zadań obronnych i zarządzania kryzysowego na bazie ćwiczenia "Merkury 2006".
Wczorajsze Szkolenie Obronne 2007 zorganizowano gościnnie w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Jego tematem była "współpraca cywilno wojskowa w realizacji zadań obronnych i zarządzania kryzysowego wg obowiązujących aktualnie unormowań prawnych". - Chcemy spożytkować doświadczenia i wnioski z ćwiczeń Śląskiego Okręgu Wojskowego "Merkury 2006" i ćwiczeń w naszym regionie pn. "Jesienna Mgła - Tarnów 2005". Celem naszego szkolenia jest m.in. wskazanie metod i sposobów realizacji listopadowej Gry Decyzyjnej z udziałem kadry kierowniczej miasta - precyzuje ppłk Jerzy Pielka, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Tarnowa.
Wczorajsze szkolenie seminaryjne otwarli prezydent Tarnowa, Ryszard Ścigała i dyrektor Jerzy Pielka. Z referatami wystąpili generałowie brygady: Stanisław Rybak (dyrektor Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON), Marek Witczak ze Sztabu Generalnego WP i Aleksander Bortnowski, szef sztabu ŚOW. O zadaniach i roli współpracy cywilno wojskowej w warunkach konfliktu zbrojnego mówił ppłk Zbigniew Krawczyk z 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie. Problematykę budowy bazy danych dla potrzeb zespołów zarządzania kryzysowego przybliżył płk Kazimierz Poreda z Wydziału Spraw Obronnych Głównego Urzędu Statystycznego. Ppłk Jerzy Pielka zaś zajął się metodami reagowania kryzysowego na przykładzie ćwiczeń "Jesienna Mgła…", w których wzięły udział pododdziały wojsk chemicznych. Jedynym cywilnym prelegentem był Janusz Iwaniec, prezes Jednostki Ratownictwa Chemicznego w Tarnowie Mościcach. Przedstawił słuchaczom m.in. założenia technologii niszczenia utleniacza do paliwa rakietowego na przykładzie instalacji znajdującej się w Zakładach Azotowych oraz tej wybudowanej w Radechowie na Ukrainie, według projektu specjalistów z JRCh.
Szkolenie Obronne 2007 poprzedziło - zamkniętą dla obserwatorów Grę Decyzyjną dla kadry kierowniczej Urzędu Miasta, zaplanowaną na 22 listopada. Wczorajszemu seminarium towarzyszyła wystawa sprzętu obrony cywilnej, którą z zainteresowaniem oglądali także studenci PWSZ.
(MAB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski