Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O Orła w koronie

KAR
Do 28 marca br. w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu czynna będzie wystawa "…o Orła w koronie. Zgrupowanie partyzanckie Błyskawica". Podczas jej wernisażu miała miejsce prezentacja wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej "Atlasu polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956", a gościł na niej dyrektor generalny IPN Jan Baster.

Wernisaż i wystawa w MOKiS

Zgrupowanie partyzanckie "Błyskawica" oraz jego legendarny dowódca mjr Józef Kuraś "Ogień" są przykładami postaci i ugrupowań, jakim poświęcony został wspomniany atlas. W leśnych oddziałach zgrupowania "Błyskawica", na terenie ziemi krakowskiej, sądeckiej i nowotarskiej, walczyło około pół tysiąca uzbrojonych żołnierzy; poza nimi miało ono też dużo liczniejszą siatkę współpracowników. Cała siatka wywiadu, łączników oraz informatorów była jednak kilkakrotnie bardziej rozbudowana. Działania "Ognia", jego żołnierzy i współpracowników skierowane były przeciw komunistycznemu reżimowi. Walkę z nim realizowali, organizując akcje likwidacyjne, których celami byli funkcjonariusze UB i NKWD.
- Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956" w nowoczesny sposób porządkuje najnowsze dokonania historyków związane z działaniami polskiego podziemia w okresie po II wojnie światowej - mówił dr hab. Zdzisław Zblewski z krakowskiego oddziału IPN. - Fakty zawarte w nim długo czekały, aby ujrzeć światło dzienne. Komuniści ukrywali je lub manipulowali nimi, wykorzystując je dla własnych, politycznych celów. Przez to pamięć o tamtych wydarzeniach stopniowo się zacierała.
Nowoczesna forma wydawnictwa i sposób usystematyzowania zawartych w nim wiadomości ma sprawić, że sięgać po nie będą także ludzie młodzi. Jest ona przeznaczona do użytku przez gimnazjalistów w czasie realizowanej przez szkoły "ścieżki regionalnej".
- Lata 90. XX wieku to czas, kiedy zaczęły ukazywać się pierwsze wspomnienia czy materiały źródłowe. Wciąż jednak historycy mieli utrudniony dostęp do materiałów przechowywanych w archiwach UOP - mówił do zgromadzonej na wernisażu młodzieży szkolnej dr hab. Zdzisław Zblewski. - Faktycznym przełomem i momentem, od którego badania przyspieszono, był przełom wieków XX i XXI. Czynnikami, które złożyły się na powstanie tego atlasu i umożliwiły pracę nad nim, było pojawianie się w środowisku historyków grupy młodych utalentowanych badaczy, powstanie IPN, który przejął archiwa i udostępnił je historykom, oraz to, że zmieniła się pozycja badacza tych zagadnień, który nie musi już "pielgrzymować" w poszukiwaniu wydawcy, ale wydawcy sami o niego zabiegają.
W czasie wernisażu wyświetlony został film pt. "Brygada Świętokrzyska" przedstawiający historię jednej z największych formacji polowych Narodowych Sił Zbrojnych, a zarazem stający w obronie NSZ, przeciw którym skierowane było ostrze komunistycznej propagandy.
Pomysłodawcą prezentowanej wystawy i promocji wydawnictwa IPN był Jarosław Szlachetka, członek Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Myślenicach. Wystawa odbywa się pod patronatem honorowym burmistrza Macieja Ostrowskiego.
Tekst i fot. (KAR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski