Amerykanie czekają na złoto 55 lat

(AS)
Hokej na lodzie. Wczoraj na mistrzostwach świata hokejowej elity w Pradze i Ostrawie rozegrano mecze ćwierćfinałowe. W sobotę odbędą się półfinały, a w niedzielę spotkania o medale.

Awans do pierwszej czwórki wywalczyły USA i Kanada, dwa mecze: Rosja – Szwecja i Finlandia – Czechy zakończyły się po zamknięciu numeru.

Amerykanie długo rozkręcali się w tym meczu. W pierwszej tercji lepsi byli Szwajcarzy, dla których kapitalną bramkę, po rajdzie z własnej tercji, zdobył 25-letni Roman Josi. To jeden z czterech graczy NHL, którzy wzmocnili zespół Szwajcarii. Josi niedawno podpisał 7-letni kontrakt z Nashville Predators na kwotę 28 mln dolarów.

Amerykanie przebudzili się w drugiej tercji, w odstępie 57 sekund zdobyli dwa gole, a kropkę nad i postawili w 50 minucie po efektownym strzale Jake Gardinera z dystansu.

Amerykanie przywieźli do Czech młody zespół, w którym dominują gracze z NHL (jest ich 13), ale są też zawodnicy z klubów uniwersyteckich, z AHL, a dwóch graczy występuje w Europie.

– _Przyjechaliśmy do Czech po medal _– mówi trener USA Todd Richards. Amerykanie po raz ostatni zdobyli brązowy medal przed dwoma laty, ale na złoto czekają od 1960 roku.

Kanada – Białoruś 9:0 (4:0, 2:0, 3:0)

Bramki: 1:0 Burns (Crosby) 1, 2:0 Ennis (Barrie) 8, 3:0 O’Reilly (Burns) 11, 4:0 Seguin (Spezza) 18, 5:0 Seguin (Couturier) 24, 6:0 Burns (O’Reilly) 32, 7:0 Seguin (Hall) 51, 8:0 O’Reilly (Giroux) 54, 9:0 Spezza (Burns) 56.

Kanadyjczycy w pierwszej tercji rozbili Białorusinów, serię bramek rozpoczął już w 27 sekundzie obrońca Brent Burns z San Jose Sharks, który potem dołożył jeszcze jednego gola, miał także dwie asysty. Jest najlepiej punktującym obrońcą, ma już w dorobku 2 bramki i 9 asyst.

Nagrodę dla najlepszego gracza meczu otrzymał jednak Tyler Seguin z Dallas Stars, strzelec trzech bramek. Rywali od wyższej porażki uratował Kevin Lalande, urodzony w Kingston w stanie Ontario, który przed trzema laty otrzymał od prezydenta Łukaszenki białoruskie obywatelstwo, a na co dzień gra w CSKA Moskwa.

Dzisiaj na kongresie w Pradze ma być podjęte decyzja, kto zorganizuje mistrzostwa świata elity w 2019 roku i mistrzostwa dywizji 1A w 2016 roku. O MŚ elity stara się jako jedyna Słowacja (Bratysława i Koszyce), więc sprawa jest przesądzona. Jak już informowaliśmy, PZHL będzie zabiegać o to, by w przyszłym roku MŚ zaplecza odbyły się ponownie w Krakowie.

USA – Szwajcaria 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Bramki: 0:1 Josi 14, 1:1 Smith (Vesey) 31, 2:1 Coyle (Jones) 32, 3:1 Gardiner (Coyle) 50.