Aleksander Wierietielny. Kolejny rok z medalem na koncie

(AS)
Nominacja do tytułu Trener Roku - Aleksander Wierietielny. 68-letni szkoleniowiec, mieszkający od dwóch lat w Poroninie, w mijającym roku znowu mógł cieszyć się z medali swych biegaczek narciarskich.

W MŚ w Falun Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec zdobyły brąz w sprincie drużynowym, to pierwszy krążek w tej konkurencji w historii polskiego narciarstwa. Wcześniej ten sam duet w zawodach Pucharu Świata w Otepaeae (Estonia) także dokonał historycznego wyczynu, stając na podium (3. miejsce) w sprincie drużynowym.

Wierietielny perfekcyjnie przygotował Kowalczyk do Biegu Wazów. W tym maratonie, na 90 km, Polka bezapelacyjnie wygrała wśród kobiet.

Wierietielny pracuje z polską reprezentacją już 16. rok. Przejmował ją, kiedy była w całkowitej rozsypce. Włączył do kadry utalentowaną młodzież, w tym Kowalczyk, którą wprowadzał na międzynarodową arenę. Szybko przyszły dobre wyniki, w 2003 roku biegaczka z Kasiny Wielkiej zdobyła swój pierwszy medal - srebro w sprincie w MŚ juniorów. Potem odnosiła wielkie sukcesy: sięgnęła po 5 medali olimpijskich, 8 w mistrzostwach świata, 4-krotnie wywalczyła Kryształową Kulę PŚ.

- Podziwam warsztat pracy trenera Wierietielnego, to, jak potrafił przygotować Kowalczyk do __najważniejszych imprez - mówi prof. Szymon Krasicki z AWF Kraków.

Trenera Roku wybierze Kapituła redakcji „DP”