Wiceprezydent USA do krajów nadbałtyckich: "Atak na jednego...

Wiceprezydent USA do krajów nadbałtyckich: "Atak na jednego z nas jest atakiem na nas wszystkich"

Aleksandra Gersz AIP

Polska

Aktualizacja:

Polska

Wiceprezydent USA do krajów nadbałtyckich: "Atak na jednego z nas jest atakiem na nas wszystkich"

©RAIGO PAJULA/AFP/EASTNEWS

Jesteśmy z wami - powiedział wiceprezydent USA Mike Pence do państw nadbałtyckich. Amerykański polityk zapewnił, że w razie zagrożenia ze strony Rosji Stany Zjednoczone pomogą swoim sojusznikom z NATO.
Wiceprezydent USA do krajów nadbałtyckich: "Atak na jednego z nas jest atakiem na nas wszystkich"

©RAIGO PAJULA/AFP/EASTNEWS

- Atak na jednego z nas jest atakiem na nas wszystkich - powiedział Pence w poniedziałek w Tallinie w Estonii, gdzie spotkał się z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy: Kersti Kaljulaid, Raimondsem Vejonisem i Dalią Grybauskaite. - Pod rządami Donalda Trumpa Stany Zjednoczone zdecydowanie popierają artykuł 5, który dotyczy wzajemnej obrony - powiedział wiceprezydent USA, nawiązując do zapisu w Traktacie Północnoatlantyckim, zgodnie z którym wszyscy członkowie NATO muszą militarnie wesprzeć inny zaatakowany kraj członkowski.

- Od momentu upadku komunizmu ponad 25 lat temu silne i zjednoczone NATO jest dzisiaj ważniejsze niż kiedykolwiek. Nic nie zagraża krajom nadbałtyckim bardziej niż agresja ze strony waszego nieprzewidywalnego sąsiada ze wschodu - mówił Mike Pence. Amerykański wiceprezydent ostrzegł, że Moskwa "wciąż dąży do zmiany siłą międzynarodowych granic, podważania demokracji w niepodległych państwach i nastawiania wolnych europejskich narodów przeciwko sobie". - Ostatnie działania dyplomatyczne ze strony Rosji nie przeszkodzą zaangażowaniu USA w bezpieczeństwo nasze i naszych sąsiadów. Mamy nadzieję, że nadejdą lepsze dni i lepsze relacje z Rosją - dodał również Pence.

Litwa, Łotwa, Estonia, a także Polska obawiają się rosyjskiej agresji. Amerykańskie oddziały stacjonują obecnie na polskim terytorium w ramach obrony przed ewentualnym atakiem Rosji. W sierpniu rosyjska armia wraz z białoruskim wojskiem planuje zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia militarne. Zapewnienia Pence'a są więc wyjątkowo ważne dla krajów nadbałtyckich. Podczas kampanii wyborczej prezydent Donald Trump wielokrotnie kwestionował znaczenie NATO. Dopiero w czerwcu w Waszyngtonie, a także w lipcu w Polsce Trump zapewnił, że USA będą wierne artykułowi 5. Obecnie Stany Zjednoczone prowadzą ćwiczenia wojskowe wraz z Gruzją, która jest kandydatem do NATO. Pence odwiedzi ten kraj we wtorek, a następnie uda się do Czarnogóry, która niedawno wstąpiła do Sojuszu.

Obecnie stosunki na linii USA-Rosja są napięte. Stany Zjednoczone w zeszłym tygodniu nałożyły na Rosję sankcje z powodu ingerencji Kremla w ubiegłoroczne wybory prezydenckie w USA. Moskwa jednak zaprzecza, że taka ingerencja miała miejsce. W odpowiedzi w poniedziałek Kreml oświadczył, że 755 amerykańskich dyplomatów musi opuścić Rosję.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama