USA: Senat znowu odrzucił nowy system opieki zdrowotnej,...

USA: Senat znowu odrzucił nowy system opieki zdrowotnej, który miał zastąpić Obamacare

Aleksandra Gersz AIP

Polska

Aktualizacja:

Polska

USA: Senat znowu odrzucił nowy system opieki zdrowotnej, który miał zastąpić Obamacare

©REX/Shutterstock/EAST NEWS

Kolejna klęska prezydenta Donalda Trumpa w Kongresie. W poniedziałek już po raz drugi odrzucono ustawę o nowym systemie opieki zdrowotnej, który miałby zastąpić Obamacare. Przeciwko niej opowiedziało się dwóch republikańskich senatorów, a ich głos był decydujący.
USA: Senat znowu odrzucił nowy system opieki zdrowotnej, który miał zastąpić Obamacare

©REX/Shutterstock/EAST NEWS

Wśród Republikanów w Kongresie zapanował chaos, kiedy okazało się, że już po raz drugi nie udało się przyjąć ustawy reformującej system opieki zdrowotnej. - Niestety jest już jasne, że nasz wysiłek, aby znieść i od razu zastąpić tę porażkę, jaką jest Obamacare nie zakończył się sukcesem - powiedział w oficjalnym oświadczeniu lider republikańskiej większości w Senacie, Mitch McConnell. Jak podaje Reuters, dwóch Republikanów opowiedziało się bowiem w głosowaniu przeciwko ustawie. Oznacza to, że Partia Republikańska, która ma w Senacie 52 spośród 100 miejsc, nie uzyskała większości.

Czytaj także: „The New York Times”: Donald Trump Jr. wiedział, że za spotkaniem z Natalią Weselnicką stoi Kreml

Przeciwni nowemu systemowi opieki zdrowotnej, który miałby zająć miejsce Obamacare wprowadzonego w 2010 r. przez byłego prezydenta Baracka Obamę, byli senatorowie Jerry Moran oraz Mike Lee. Dołączyli oni tym samym do innych dwóch Republikanów w opozycji: Susan Collins oraz Randa Paula, a także do zgodnie sprzeciwiającym się propozycji Partii Republikańskiej Demokratów. - Nie powinniśmy wyrażać zgody na złą ustawę - stwierdził Moran. Z kolei Lee stwierdził, że nowa ustawa nie znosi wszystkich punktów Obamacare, a także "niewystarczająco zmniejsza składki dla rodzin z klasy średniej".

Zastąpienie Obamacare było jednym z głównych punktów ubiegłorocznej kampanii wyborczej prezydenta Donalda Trumpa. Ponowne odrzucenie nowej ustawy w Senacie jest więc dużym ciosem dla republikańskiego przywódcy. Sama Partia Republikańska od siedmiu lat twierdziła, że zniesie Obamacare - ich zdaniem za drogie i nieefektywne - gdy tylko przejmie kontrolę w Kongresie i Białym Domu, a obecnie napotyka trudności ze strony członków własnego ugrupowania.

Czytaj także: Melania i Ivanka. Najważniejsze kobiety w życiu Donalda Trumpa

Od początku zaproponowania nowego systemu opieki zdrowotnej część Republikanów miało bowiem co do niego wątpliwości. - Druga porażka Trumpcare jest dowodem na to, że ta ustawa jest zupełnie niewykonalna - napisał na Twitterze lider Demokratów w Senacie Charles Schumer.

Z opublikowanych w poniedziałek sondaży przez "Washington Post" i ABC News wynika, że ponad dwa razy więcej ludzi woli Obamacare od proponowanego przez partię rządzącą systemu opieki zdrowotnej. Niepartyjne Kongresowe Biuro Budżetu ustalaliło, że różne jego wersje pozbawią ubezpieczenia zdrowotnego od 18 do 23 mln Amerykanów.

Donald Trump: W Polakach widzimy ducha Europy

AIP/x-news

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo