USA: Senat poparł nowe sankcje dla Rosji, Korei Północnej i...

USA: Senat poparł nowe sankcje dla Rosji, Korei Północnej i Iranu. Decyzja w rękach Donalda Trumpa

Michał Kurowicki (AIP)

Polska

Aktualizacja:

Polska

Źródło: RUPTLY

Amerykański Senat zdecydowana większością głosów poparł wprowadzenie nowych sankcji wobec Rosji, Korei Północnej i Iranu. Kilka dni temu to samo uczyniła Izba Reprezentantów. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta Donalda Trumpa.
W głosowaniu, które odbyło się w nocy z czwartku na piątek, dotyczącym ustawy, która ma wprowadzić nowe sankcje wobec Rosji, Korei Północnej i Iranu wzięło udział stu senatorów. Wynik był jednoznaczny - za oddano 98 głosów, a przeciw tylko dwa.
Zaledwie kilka dni temu, tą samą ustawą zajmowała się Izba Reprezentantów. Tam również nie było większych wątpliwości. Wynik brzmiał 419 do 3 za jej przyjęciem.


Teraz czas na decyzję prezydenta Trumpa. Ustawa trafi na jego biurko już w piątek. Ten ma dwa wyjścia - podpisać ją i wtedy wejdzie w życie, jako obowiązujące prawo albo zastosować prezydenckie weto.

Jednak nawet jeśli zdecydowałby się na ten drugi krok, jego weto może być odrzucone większością dwóch trzecich głosów w Izbie Reprezentantów i Senacie. A wcześniejsze głosowania wyraźnie wskazują, że tak właśnie by się stało.

Dyskusja nad nowymi sankcjami to jedynie tło dla szerszego sporu, dotyczącego ewentualnej współpracy osób z otoczenia prezydenta z Rosją, podkreślają dziennikarze agencji Reuters.

Dlatego gdyby Trump zastosował swoje weto wobec ustawy będzie zapewne oskarżany, że sprzyja w ten sposób Rosji i pośrednio potwierdza wcześniejsze zarzuty o współpracy z nimi.

Natomiast jeśli prezydent podpisze ustawę, wpłynie to na zdecydowane pogorszenie relacji z Rosją, której przedstawiciele już zapowiedzieli wprowadzenie podobnych sankcji wobec USA.

Całą sprawą zaniepokojeni są też urzędnicy Unii Europejskiej i część wpływowych polityków unijnych. Ich obawy budzi fakt, że ustawa zakłada wprowadzenie sankcji gospodarczych i finansowych na firmy, które zaangażują się w budowę Nord Stream 2.

Z tego punktu widzenia projekt nowych sankcji jest wyjątkowo korzystny dla Polski, ponieważ gazociąg Nord Stream 2 ma biec po dnie Morza Bałtyckiego, z Rosji do Niemiec, z ominięciem naszego kraju. Temu projektowi sprzeciwiają się wszystkie polskie rządy, niezależnie, czy premier jest z PO, czy z PiS.

Przypomnijmy, że amerykańskie sankcje zostały nałożone na Rosję już wcześniej za zaatakowanie Ukrainy i zajęcie Krymu.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama