Trzęsienie ziemi w Grecji i Turcji. Nie żyją dwie osoby,...

Trzęsienie ziemi w Grecji i Turcji. Nie żyją dwie osoby, ponad 100 rannych

Aleksandra Gersz AIP

Polska

Aktualizacja:

Polska

Wyspa Kos (Grecja)
1/11
przejdź do galerii

Wyspa Kos (Grecja) ©AP/EAST NEWS

W nocy z czwartku na piątek silne trzęsienie ziemi nawiedziło wybrzeże nad Morzem Egejskim. Najcięższa sytuacja jest w mieście Kos na greckiej wyspie o tej samej nazwie - popularnym celu turystycznym. Zginęły tam dwie osoby. Ranni są także w tureckim mieście Bodrum, w którym też nastąpiły wstrząsy.
Amerykańska agencja badawcza United States Geological Survey podała, że trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,7 miało epicentrum 12 km na północny-wschód od wyspy Kos, niedaleko miasto Bodrum na tureckim wybrzeżu. Znajdowało się ono 12 km pod dnem Morza Egejskiego. Miasto Kos było najbliżej epicentrum, w jego centrum były więc najsilniejsze wstrząsy. Miały one miejsce w nocy z czwartku na piątek, ok. godziny 1:30.


STORYFUL/x-news


W mieście Kos zniszczonych jest wiele budynków, z okien wypadły szyby, popękały ściany. W jednym z barów zapadł się dach, z powodu zniszczeń w porcie, nie mógł zacumować prom, a woda wdarła się na ulice niedaleko przystani. - W pozostałej części wyspy wszystko jest w porządku. Problem jest w głównym mieście - mówił burmistrz Kos Giorgos Kyritsis, cytowany przez BBC. Rannych jest ponad 100 osób, w tym kilka jest w stanie ciężkim, zginęły dwie. Kyritsis powiedział, że byli to dwaj młodzi mężczyźni, które w momencie wstrząsów byli w barze, w którym zawalił się dach. Jak podaje BBC, służbom ratunkowym pomaga w Kos armia.
Trzęsienie ziemi - jednak nie tak silne jak w Kos - uderzyło również w Bodrum w Turcji. Niektóre dzielnice zalazła woda, jednak nie ma tam zniszczeń. Rannych zostało blisko 70 osób, większość z nich w momencie wstrząsów uciekała z domów na ulice. Ich obrażenia nie są jednak poważne.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Grecji są częstym zjawiskiem. Największe wstrząsy w regionie miały miejsce w 1999 r. w północno-zachodniej części Turcji, gdzie zginęło 17 tys. osób. Z kolei w czerwcu trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 dotknęło grecką wyspę Lesbos. Zginęła tam jedna osoba.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama