Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Rosja: 1,5 tys. osób zatrzymanych na pokojowych protestach....

Rosja: 1,5 tys. osób zatrzymanych na pokojowych protestach. Nawalny skazany na 30 dni więzienia

Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny został skazany na 30 dni aresztu za naruszanie ustawy o zgromadzeniach. Wraz z nim po poniedziałkowych masowych demonstracjach antykorupcyjnych w Rosji - największych od 2012 r. - aresztowano blisko 1,5 tys. osób. Aresztowania potępiło już m.in. USA.

Associated Press/x-news


Jak podał niezależny portal OVD-Info, w poniedziałek zatrzymano nawet 1,5 tys. osób, w tym 825 w Moskwie, w której według agencji Interfax na ulice wyszło 5 tys. demonstrantów, oraz 500 w Petersburgu. Tam protestowało blisko 3,5 tys.
Rosjan. Do zatrzymań doszło również w innych miastach, w których miały miejsce protesty, m.in.: Kaliningradzie, Władywostoku, Soczi, Kazaniu i Błagowieszczeńsku. Korespondent BBC w Moskwie relacjonował, że interweniująca policja aresztowała uczestników pokojowego protestu na chybił trafił. Pojawiły się także doniesienia o użyciu przez funkcjonariuszy gazu łzawiącego.

Czytaj także: „New York Times”: Trump zachowuje się, jakby działał w interesie Putina

W poniedziałek zatrzymano również lidera rosyjskiej opozycji, 41-letniego Aleksieja Nawalnego, który planuje startować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Rosji. Policja zatrzymała działacza jeszcze przed moskiewską demonstracją, w jego domu. Sąd w rosyjskiej stolicy tego samego dnia skazał Nawalnego na 30 dnia więzienia za naruszanie ustawy o zgromadzeniach, o czym sam Rosjanin poinformował na swoim profilu na Twitterze. Opozycjonista, który dostał zgodę od władz Moskwy na zorganizowanie demonstracji na Alei Sacharowa, w niedzielę zmienił bowiem miejsce protestów na ulicę Twerską, niedaleko Kremla, na co nie otrzymał pozwolenia.

Masowe poniedziałkowe protesty - największe w kraju od 2012 r. - zostały zwołane z inicjatywy Aleksieja Nawalnego z okazji Dnia Rosji. Demonstranci protestowali przeciwko korupcji na najwyższych szczeblach władzy. Podobne demonstracje odbyły się w marcu, tuż po tym jak Nawalny opublikował raport, z którego wynika że premier Dmitrij Miedwiediew posiada olbrzymi ukryty majątek. Szef rosyjskiego rządu wszystkiemu jednak zaprzecza. W Moskwie protestowano również przeciwko kontrowersyjnym rządowym planom wyburzenia bloków powstałych w czasach sowieckich.

Czytaj także: Litwa buduje ogrodzenie na granicy z Rosją. Szef MSW wbił w ziemię pierwszy słup

Aresztowania ponad 1,5 tys. osób na pokojowych protestach skrytykowała już m.in. administracja prezydenta USA Donalda Trumpa. - Stany Zjednoczone stanowczo potępiają zatrzymanie setek pokojowo demonstrujących ludzi w Rosji. Zatrzymywanie protestujących, aktywistów działających na rzecz praw człowieka oraz dziennikarzy to obraza wartości demokratycznych - mówił rzecznik Białego Domu Sean Spicer.
6

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Ciekawe ???

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Majdan (gość)  •

ile dostaje kasy od CIA i Sorosa ????? no tak ! Krym wrucil do macierzy !!!! na UA wojna bratobojcza trwa !!!! to trzeba w Rosji narobic smrodu !!!!! tak dziala demokracja made in usa !!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zrozumieć Rosjan

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ukrainiec (gość)  •

Święto w Rosji. Dużo flag , jak przy każdej takiej okazji , idealna scenografia do nakręcenia materiału o protestach. Opozycja rosyjska, rachityczna i wspierana przez różnej maści demokratów typu Soros, przy pomocy ludzi pokroju Nawalnego. próbuje ten moment wykorzystać Niezadowolenie jest wszędzie, nawet w totalitaryzmach, ale nie wszędzie może wyrazić swoje poglądy. Wykorzystanie zdjęć ze zgromadzeń z okazji rocznic czy świąt jest manipulacją.To tak, jakby sfilmować miesięcznice Kaczyńskiego i wykorzystać materiał jako obraz manifestacji Polaków na rzecz poparcia faszyzmu lub, ja wiem ?, żądania otwarcia nowych sklepów Lidla. Rosjanie są po prostu inni.Będą manifestować ,przy takich okazjach narzekać na coś czy kogoś z kapeli rządowej, ale przyjdzie czas wyborów i dobre 70% poprze Putina. A gdy ten uzna ,że się zestarzał albo zwyczajnie ma dość, namaści następcę, tak ,jak jego namaszczono, aby naród wiedział na kogo głosować. Szczególnie ta część narodu, która mieszka po drugiej prawie stronie świata ,ma prawa wyborcze i mgliste pojęcie o położeniu geograficznym Moskwy. Ale żeby to zrozumieć trzeba ten kraj odwiedzić. Krótki okres dostępności właśnie się kończy i warto wakacje spędzić np w najdłuższej linii kolejowej świata. Byłem i polecam. Podróże kształcą i człowiek wie ,o czym pisze.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nawalny skazany na 30 dni więzienia

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

&& (gość)  •

Musi zarobic na otrzymane dewizy jak nasz Walesa. 30 dni? to malo. Jest zdrajca swego kraju. A USA niech uwolnia torturowanych ludzi z Guantanamo, Israel niech uwolni Palestyne i Porochenko niech uwolni ludzi, ktorych tez tortutuje.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Analogia?

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gosc (gość)  •

Do tego co dzieje sie u nas? Troszke,wiecej...?

skomentuj

FREEsyNJUK TO TYN LIBER UKRAJINIEC

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

777 (gość)  •

TAK BYŁO ZA HUNTY LIBERlumPOn PEŁO O TYM MUFISZ LEMINGU.?

odpowiedzi (0)

skomentuj

drobna różnica pomiędzy wschodem i zachodem

+7 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

w Rosji surowo karzą za demonstracje antykorupcyjne (gość)  •

W Polsce demonstranci niby proliberalni,
zakochani w "europejskiej demokracji",
w istocie prokorupcyjni "by było jak za p.T."
delikatnie przenoszeni są przez troskliwych policjantów z jezdni na chodnik.
A wszystko to dzieje się przy totalnym braku "demokracji".

odpowiedzi (0)

skomentuj