Referendum w Katalonii. Prokurator nakazał zająć wszystkie...

Referendum w Katalonii. Prokurator nakazał zająć wszystkie karty do głosowania

Michał Kurowicki AIP

Polska

Aktualizacja:

Polska

Referendum w Katalonii. Prokurator nakazał zająć wszystkie karty do głosowania
1/6

Przejdź do
galerii zdjęć

©AFP/EAST NEWS

Prokurator generalny nakazał zajęcie wszystkich kart do głosowania, które miały być użyte 1 października podczas referendum niepodległościowego w Katalonii. Regionalny rząd pomimo takiej decyzji chce przeprowadzić głosowanie.
Przyczyną dla której karty wyborcze i wszystkie materiały propagandowe związane z referendum mają zostać skonfiskowane jest uznanie go za nieważne przez Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii i zawieszenie głosowania na czas nieokreślony, informuje gazeta El Pais.

Jednak opowiadający się za niepodległością swojego regionu rząd Katalonii zapowiedział, że do referendum pomimo wszystko dojdzie. Sytuacja w Katalonii jest wyjątkowo napięta.
W poniedziałek 11 września półtora miliona ludzi demonstrowało na ulicach Barcelony. Manifestanci zebrali się, aby uczcić święto narodowe swojego kraju o nazwie La Diada. Nad ich głowami powiewały tysiące katalońskich flag.

Czytaj także: Dzień Niepodległości Katalonii - ponad milion osób na ulicach Barcelony [ZDJĘCIA]

Obchody święta La Diada stały się wielką manifestacją niezależności Katalonii wobec rządu centralnego w Madrycie. Udział w nich półtora miliona osób to znak, że są oni zdecydowani na uczestnictwo w zbliżającym się 1 października referendum, które Trybunał Konstytucyjny uznał za zawieszone.

Otwartą kwestia pozostaje dziś dalszy bieg wydarzeń. Czy Katalończycy pogodzą się ostatecznie z werdyktem hiszpańskiego TK? A może zdecydują się na organizację głosowania pomimo nacisków z Madrytu? Podobnie trudna do przewidzenia jest na razie reakcja rządu centralnego na najświeższe wydarzenia w Barcelonie.

Swoje poparcie dla katalońskiego ruchu niepodległościowego wyraził Pep Guardiola, przez kilka lat słynny trener zespołu FC Barcelona, a obecnie drużyny Manchester City. W czasie wiecu tysięcy zwolenników niepodległości w czerwcu Guardiola wygłosił płomienna mowę, którą zakończył słowami: „Nie mamy innego wyjścia! Będziemy głosować, nawet jak hiszpański rząd zabroni nam tego!”

Czytaj także: Najniższe od 5 lat poparcie dla secesji Katalonii

Przeciwnego zdania jest inna legenda katalońskiego sportu tenisista Rafael Nadal, który w wywiadzie dla dziennika El Pais powiedział: „Według mnie Hiszpania jest lepsza z Katalonią, a Katalonia lepsza z Hiszpanią”.

Ustawę o przeprowadzeniu referendum uchwalił większością głosów przed tygodniem kataloński parlament. Dodatkowo uchwalono ustawę o przejściowym ustroju „Republiki Katalońskiej”. Wejdzie w życie, w momencie gdy w referendum większość mieszkańców zagłosuje za niezależnością od Hiszpanii.


RUPTLY/x-news

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama