ONZ: Sytuacja muzułmanów Rohingja w Mjanmie katastrofalna....

ONZ: Sytuacja muzułmanów Rohingja w Mjanmie katastrofalna. Jedna trzecia musiała uciekać z kraju

Aleksandra Gersz (AIP)

Polska

Aktualizacja:

Polska

ONZ: Sytuacja muzułmanów Rohingja w Mjanmie katastrofalna. Jedna trzecia musiała uciekać z kraju

©Kyodo/EAST NEWS

Sytuacja humanitarna muzułmanów Rohingja jest "katastrofalna" - powiedział w środę sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Na sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych poświęconej prześladowaniom tej mniejszości etnicznej w Mjanmie (Birmie) nie będzie jednak przywódczyni tego kraju Aung San Suu Kyi.
ONZ: Sytuacja muzułmanów Rohingja w Mjanmie katastrofalna. Jedna trzecia musiała uciekać z kraju

©Kyodo/EAST NEWS

Przemoc w stanie Rakhine, w której mieszkają muzułmanie Rohingja, z powrotem nasiliła się w ubiegłym miesiącu. Władze Mjanmy, w której dominującą religią jest buddyzm, od lat uważają tę mniejszość etniczną za nielegalnych imigrantów z sąsiedniego Bangladeszu. Rohingja, mimo że mieszkają w Mjanmie od pokoleń, nie mają więc obywatelstwa. Światowe media podają, że obecnie muzułmanów w Rakhine atakuje armia Mjanmy, a palone są całe wioski.
Do sąsiedniego Bangladeszu uciekło już blisko 380 tys. ludzi, ale już wcześniej schronienie znalazły tam setki tysięcy muzułmanów. Tysiące pozbawionych domów ludzi zmuszonych też jest zostać w obozach dla uchodźców w Mjanmie.

Protesty przeciwko prześladowaniom Rohingja w Mjanmie

Źródło: RUPTLYW środę Rada Bezpieczeństwa ONZ będzie rozmawiać o sytuacji muzułmanów Rohingja, którą Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka Zeid Raad al-Hussein nazwał "czystką etniczną". - Sytuacja humanitarna [Rohingja] jest katastrofalna. W ubiegłym tygodniu do Bangladeszu uciekło 125 tys. ludzi. Teraz ta liczba się potroiła, to niemal 380 tys. - powiedział z kolei w środę sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Stwierdził on, że ataki żołnierzy w Mjanmie na cywilów są "całkowicie nieakceptowalne" i zaapelował do armii, aby zawiesiła swoje działania.

Guterres zwrócił się również do społeczności międzynarodowej o pomoc dla Rohingja. - Wielu z nich mieszka w prowizorycznych schroniskach lub społecznościach, których członkowie hojnie dzielą się z nimi tym, co mają. Ale kobiety i dzieci są głodne i niedożywione - mówił. Sekretarz generalny ONZ zapytany o to, czy kryzys w Mjanmie można nazwać czystką etniczną odpowiedział: - Jedna trzecia populacji Rohingja musiała uciekać z kraju - czy znajdziecie lepsze na to określenie?

Tymczasem armia w Mjanmie utrzymuje, że walczy z bojówkami militarnymi, a jej celem nie są cywile - podaje BBC. Władze tego azjatyckiego kraju zaprzeczają też, że w kraju dochodzi do etnicznej czystki. 19 września odbędzie się sesja Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych poświęcona wyłącznie dramatowi muzułmanów Rohinjga. Jak jednak poinformował rząd Mjanmy, nie stawi się na nim przywódczyni tego kraju Aung San Suu Kyi. Liderka, która jest krytykowana przez Zachód o bierność w sprawie Rohingja, ma jednak tego dnia wystosować orędzie narodowe, w którym będzie apelować o "narodowe pojednanie i pokój".

Premier Bangladeszu zaapelował już do rządu Mjanmy o przyjęcie z powrotem muzułmanów Rohingja. Tymczasem biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców alarmuje, że pomoc udzielana ludziom, którzy uciekli do Bangladeszu jest niewystarczająca.

Czytaj także

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Islam. Religia (NIE)pokoju.

  Lara (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Dlaczego nikt nie pisze że cyklicznie co jakiś czas muzułmanie Rohingia wszczynają rebelię przeciw Państwu a gdy dostają łomot od razu lament że ludobójstwo, katastrofa i łamanie praw człowieka....rozwiń całość

  Dlaczego nikt nie pisze że cyklicznie co jakiś czas muzułmanie Rohingia wszczynają rebelię przeciw Państwu a gdy dostają łomot od razu lament że ludobójstwo, katastrofa i łamanie praw człowieka. Gdyby Birma pozwoliła sobie na ustępstwa, Ci muzułmanie z radości zaczęliby wybuchać - co się dzieje w wielu innych zakątkach świata. Z islamem i mnożącymi się na potęgę wyznawcami nie da się pokojowo współistnieć. Szczególnie gdy zyskują liczebną większość. Ja ogromnie współczuję matkom i dzieciaczkom, i to naprawdę strasznie przykre i brutalne, ale taka jest prawda: "my albo oni". zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uciekaja?

  Abuserka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Ale jak muzulmanie zabijaja innych to jest ok, ale jak im ktos w ten sam sposob odplaca to juz zle?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  im mniej muzulmanow tym swiat bedzie lepszy

  MC377 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  nie interesuje nas w Polsce muzulmanski burdel! niech ich przesladuja, niech ich tepia, niech odczuja to samo co odczuwaja Chrzescijanie lub inni niewierni w muzulmanskich krajach. Z kazdego...rozwiń całość

  nie interesuje nas w Polsce muzulmanski burdel! niech ich przesladuja, niech ich tepia, niech odczuja to samo co odczuwaja Chrzescijanie lub inni niewierni w muzulmanskich krajach. Z kazdego muzulmanskiego bekarta mniej swiat cywilizowany powinien sie cieszyc. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama