Micheil Saakaszwili nie wjedzie już na Ukrainę bez wizy....

Micheil Saakaszwili nie wjedzie już na Ukrainę bez wizy. Taką decyzję podjęły władze

Michał Kurowicki (AIP)

Polska

Aktualizacja:

Polska

Źródło: TVN 24

Poszukiwany przez gruzińskie władze, były prezydent tego kraju Micheil Saakaszwili, będzie potrzebował wizy, żeby wjechać na Ukrainę.
Jeszcze bardziej zawiła staje się sytuacja prawna Micheila Saakaszwilego. Były prezydent Gruzji i przewodniczący Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej będzie teraz potrzebował wizy, żeby wjechać na Ukrainę.

Taką decyzję podjął w piątek Jewhen Jenin, zastępca prokuratora generalnego Ukrainy. Od tego postanowienia Saakaszwili może odwołać się do Sądu Najwyższego Ukrainy.

Potrzeba wyrabiania wizy przez Saakaszwilego to kolejny krok dyskryminujący go przez obecne władze Ukrainy. Dwa tygodnie temu ministerstwo do spraw imigracji tego kraju poinformowało, że prezydent Poroszenko podpisał dekret, który pozbawił Saakaszwilego ukraińskiego obywatelstwa.

Przypomnijmy, że 4 sierpnia były prezydent Gruzji przybył do Polski i poinformował, że może wjechać do naszego kraju, dzięki temu, że posiada... ukraiński paszport, relacjonuje agencja Interfax-Ukraine. Został zaproszony do naszego kraju na obchody 73. rocznicy obchodów Powstania Warszawskiego.

Natomiast już 8 sierpnia Saakaszwili wyjechał z Polski i udał się na Litwę. Oświadczył tam, że nie zamierza ubiegać się o obywatelstwo tego kraju. Jednocześnie podziękował części polityków w Wilnie za ofertę wydania mu litewskiego paszportu.

Były prezydent Gruzji przebywa obecnie nad jeziorem Balaton na Węgrzech. Przyjechał tam kilka dni temu z całą rodziną i od razu na swoim koncie na portalu Facebook zamieścił dokumentujące ten fakt zdjęcie na tle pomnika węgierskiego króla Andrasa.

Przypomnijmy, że Michael Saakaszwili jest poszukiwany przez władze jego rodzinnej Gruzji. W sądach tego kraju toczą się aż cztery sprawy karne przeciwko niemu. Minister Sprawiedliwości Gruzji Tea Cukuliani od wszystkich państw, w których zatrzymywał się Saakaszwili w ostatnim czasie żądała jego wydania. Jak dotąd jej działania pozostają bezskuteczne.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama