Kenia: Uhuru Kenyatta prezydentem. Pierwszy dzień spokoju po...

Kenia: Uhuru Kenyatta prezydentem. Pierwszy dzień spokoju po kilku dniach zamieszek

Michał Kurowicki AIP

Polska

Aktualizacja:

Polska

Kenia: Uhuru Kenyatta prezydentem. Pierwszy dzień spokoju po kilku dniach zamieszek

©JOHN MUCHUCHA/AFP/EAST NEWS

Prezydent Kenii Uhuru Kenyatta został ostatecznie ponownie wybrany na najwyższe stanowisko w państwie. W kraju panuje spokój po kilku dniach zamieszek.
Kenia: Uhuru Kenyatta prezydentem. Pierwszy dzień spokoju po kilku dniach zamieszek

©JOHN MUCHUCHA/AFP/EAST NEWS

Kenyatta jest prezydentem Kenii od 2013 roku. Przed kilkoma dniami odbyły się wybory, w których ubiegał się o reelekcję. Głosowało na niego 54,3 proc. wyborców. Na jego kontrkandydata Raila Odingę głos oddało natomiast 44,7 proc, informuje BBC.

Jednak opozycja związana z Odingą zakwestionowała ważność wyborów jeszcze przed ogłoszeniem ich ostatecznego rezultatu. Lecz wyniki wyborów zostały potwierdzone przez międzynarodowych obserwatorów

W odpowiedzi na to wybrany na prezydenta Kenyatta wezwał naród w orędziu do zjednoczenia i oświadczył, że wyciąga rękę do opozycji. Dodał, że oświadczenie międzynarodowych obserwatorów rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące ważności głosowania.

To jednak nie pomogło i od kilku dni w kraju trwały starcia manifestantów popierających Odingę z policją i wojskiem. Do największych zamieszek doszło w bastionie opozycji mieście Kisumu oraz biednych slumsach, które otaczają liczącą prawie 4 miliony mieszkańców stolicę Kenii - Nairobi.

Wielu obserwatorów sceny politycznej w Kenii obawiało się najgorszego, czyli wybuchu zamieszek na podobną skalę, co przed dziesięciu laty. W ich wyniku zginęło wtedy 1100 osób, a około 800 tysięcy musiało opuścić swoje domy.

Na szczęście w sobotę zamieszki ustały. Na ulicach Kisumu jest spokojnie. Obserwatorzy międzynarodowi informują, że oznacza to, że siły opozycyjne pogodziły się ostatecznie z porażką ich kandydata na prezydenta.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama