Jordania: Gwałciciel już nie uniknie kary. Nawet jak poślubi...

Jordania: Gwałciciel już nie uniknie kary. Nawet jak poślubi swoją ofiarę

Michał Kurowicki (AIP)

Polska

Aktualizacja:

Polska

Jordania: Gwałciciel już nie uniknie kary. Nawet jak poślubi swoją ofiarę

©ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK

Historyczny moment dla kobiet w Jordanii. Wczoraj parlament tego kraju przegłosował zmiany w prawie, dzięki którym gwałciciel, nawet jeśli poślubi swoją ofiarę nie uniknie kary, informuje Al-Jazeera.
Jordania: Gwałciciel już nie uniknie kary. Nawet jak poślubi swoją ofiarę

©ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK

Przez ostatnie 57 lat w Jordanii obowiązywał przedziwny art. 308. Pozwalał on na ułaskawienie sprawcy gwałtu, gdy ten poślubił swoją ofiarę i pozostawał z nią w związku przynajmniej przez trzy lata.

Przepis powstał w 1960 roku i był uzasadniany potrzebą „ochrony honoru kobiety”, która w domyśle sama była winna temu, że została zaatakowana przez gwałciciela.

Wbrew pozorom o zmianę art.
308 wcale nie było łatwo. W izbie niższej parlamentu zawzięcie broniła go cała prawica. W ostatniej chwili jej przedstawiciele chcieli, żeby przepis jedynie zmodyfikować, a nie znieść. Jednak zostali przegłosowani przez resztę parlamentarzystów.

CZYTAJ TAKŻE: Dwóch Algierczyków podejrzanych o molestowanie dziewczynki na boisku w Gdyni

- Dziś wysyłamy sygnał do wszystkich gwałcicieli, że wasze zbrodnie zostaną ukarane - powiedział w chwilę po zakończeniu głosowania Khaled Ramadan, który był inicjatorem projektu zmian w jordańskim prawie.

W czasie obrad, przed budynkiem parlamentu manifestowało kilka tysięcy obrońców praw człowieka. Ostateczny wynik głosowania przyjęli z eurofią.

- To historyczny moment nie tylko dla Jordanii, ale i dla całego regionu - podkreśliła Salma Nims sekratarz generalna jordańskiej Komisji ds. Kobiet.

Jednak w jej słowach jest dużo przesady. Prawo pozwalające uniknąć kary gwałcicielom, przez poślubienie ich ofiary obowiązuje bowiem cały czas m.in. w Algierii, Kuwejcie, Libii, Iraku, Bahrajnie i Libanie.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama