Jean-Claude Juncker chce zbudować silniejszą i bardziej...

Jean-Claude Juncker chce zbudować silniejszą i bardziej zjednoczoną Unię Europejską

Michał Kurowicki AIP

Polska

Aktualizacja:

Polska

Jean-Claude Juncker chce zbudować silniejszą i bardziej zjednoczoną Unię Europejską

©AFP/EAST NEWS

- Wiatr znowu wieje w żagle Europy - powiedział Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej w środę w swoim corocznym przemówieniu dotyczącym stanu Unii Europejskiej, które wygłosił w Strasburgu w budynku Parlamentu Europejskiego.
Jean-Claude Juncker chce zbudować silniejszą i bardziej zjednoczoną Unię Europejską

©AFP/EAST NEWS

Jean-Claude Juncker stwierdził w swojej mowie, że "istnieje okno możliwości", żeby zbudować silniejszą i jeszcze bardziej zjednoczoną unię, ale nie pozostanie ono otwarte na zawsze. Wymienił też wspólne wartości, na których powstała Unia Europejska i zaliczył do nich szczególnie równość, wolność i praworządność.

Czytaj także: Jean-Claude Juncker: "Musimy stworzyć europejską armię, w USA nie będą się o nas martwić"

- W Europie obowiązuje władza prawa, siła prawa zastąpiła prawo silniejszego - to cytat z przemówienia Junckera, który dodał po chwili, że prawodawstwo musi być chronione przez niezależny wymiar sprawiedliwości. Oznacza to, że należy respektować prawomocne wyroki i orzeczenia niezawisłych sądów.

Jako zagrożenia dla Unii Europejskiej, które już przeminęły wymienił Brexit, kryzys migracyjny i wzrost populizmów.
Bezpośrednio po zakończeniu wystąpienia na swoim koncie na portalu Twitter Juncker napisał: "Zrzućmy cumy. Wypłyńmy z portu. Złapmy wiatr handlu w nasze żagle".

W czasie trwającego ponad godzinę wystąpienia szef Komisji Europejskiej skupił się na przyszłości UE i wyzwaniami, przed którymi stoi. Chwalił postęp w unijnej polityce w kwestii imigrantów i zwrócił uwagę na zdecydowanie lepsza ochronę zewnętrznych granic UE, z którą mamy do czynienia obecnie niż w latach ubiegłych. Dodał też, że nadszedł czas, aby Rumunia i Bułgaria weszły do strefy Schengen.

Czytaj także: Jean-Claude Juncker zamieszany w aferę podatkową. „The Guardian” publikuje dokumenty

Nawiązując do decyzji Wielkiej Brytanii, która zdecydowała się opuścić UE 29 marca 2019 roku powiedział, że zawsze będzie żałował tej decyzji Brytyjczyków i dodał, że oni sami też będą tego wkróce żałować. - Będziemy szli dalej naprzód, bo Brexit nie jest wszystkim, nie jest przyszłością Europy - powiedział Juncker.

Juncker wezwał także do połączenia funkcji szefa Komisji Europejskiej z funkcją przewodniczącego Rady Europejskiej, którą obecnie zajmuje Donald Tusk. Jednak od razu zastrzegł, że jego propozycja nie uderza w żaden sposób w jego znakomitego przyjaciela, jakim jest Donald Tusk. Jakakolwiek próba połączenia tych dwóch stanowisk wymaga zmiany traktatów europejskich.

Ponadto Juncker zaproponował utworzenie ogólnoeuropejskiego ministerstwa finansów, które umożliwi jeszcze głębszą integrację krajów strefy euro. Kolejnym postulatem jest utworzenie Europejskiej Agencji Cyberbezpieczeństwa.


EBS/x-news

Czytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyli najsilniejsi mają być jeszcze bardziej silni...

  abcd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Warto przypomnieć - tak się ogrywa kolonie w UE. Prof. Ryszard Legutko o problemie Junckera
  https://www.youtube.com/watch?v=jT7RRMUEySk

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przemówienie Junckera

  Barbara (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Donosiciele zawiedzeni.Juncker nie pogroził Polsce.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama