Jak Kazachstan stał się krajem sukcesu w Azji Środkowej

Jak Kazachstan stał się krajem sukcesu w Azji Środkowej

Jacek Pałkiewicz

Polska

Aktualizacja:

Polska

Widoki Astany
1/6
przejdź do galerii

Widoki Astany ©SPUTNIK/EAST NEWS

Na 7 września na EXPO w Astanie został zaplanowany Dzień Polski, na który przybędzie prezydent Andrzej Duda. Będzie to okazja do do promocji naszej kandydatury do organizacji EXPO 2022 r. w Łodzi.
Niespełna dwa miesiące temu, Astana otwierając Międzynarodową Wystawę EXPO 2017, skierowała reflektory świata na Kazachstan. Było to ukoronowanie wieloletniego wysiłku organizacyjnego, sukces na szeroką skalę, a przede wszystkim duma z realizacji ambitnego projektu. Postrzeganego jako szansa na ożywienie stosunków gospodarczych, przyciągnięcie inwestycji zagranicznych firm, wzrost ruchu turystycznego, czy wreszcie budowę i umocnienie wizerunku kraju.


Odbywająca się po raz pierwszy w Azji Centralnej największa impreza targowa na świecie, nastawiona jest na kwestię energii przyszłości. Na trzy miesiące stolica Kazachstanu stała się światowym centrum dyskusji, spotkań i konferencji na temat, który dotyczy nas wszystkich. Jednym z głównych wyzwań naszego pokolenia będzie uzyskanie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zapewnić bezpieczny i trwały dostęp do energii przy jednoczesnej redukcji emisji dwutlenku węgla. „To najważniejsze wydarzenie w historii naszego młodego narodu”, pisała na pierwszej stronie jedna z gazet lokalnych.

Wielka inwestycja
77-letni Nursułtan Nazarbajew, jeden z najdłużej panujących przywódców świata, który przekształcił stepy i namioty nomadów w sercu Eurazji, w epicentrum nowego świata geo-ekonomicznego, kreując markę Kazachstanu, podczas inauguracji wystawy, powiedział: „Prace nad przygotowaniem i organizacją Expo 2017 były skomplikowane i długie, ale wynik jest naprawdę niezwykły”.

CZYTAJ TAKŻE: Jacek Pałkiewicz: Dubaj to sztuczny raj. Bogactwo ma przysłaniać zamordyzm i tortury

Na Expo 2017 obecnych jest 115 krajów, a w bogatym programie imprez widnieje 1000 wydarzeń, spotkań i konferencji oraz ponad 3000 spektakli rozrywkowych. Największe wrażenie wywiera górująca nad wystawą i całym miastem, potężna przeszklona kula o średnicy 80 metrów. To pawilon gospodarzy, osiem kondygnacji stali i szkła, gdzie można zapoznać się z projektami rozwiązań technologicznych, które pozwolą przejść w ogromnej mierze na system energii odnawialnej. Warto zauważyć, że wszystkie obiekty wystawowe są zasilane przez energię z paneli słonecznych. Wśród 28 projektów z dziedziny energetyki, wyróżnia się „Tokamak”. To toroidalne komory z polem magnetycznym, które stanowią zamkniętą pułapkę magnetyczną do generowania i zachowania przez reakcję termojądrową plazmy w wysokiej temperaturze. Organizatorzy szacują, że przez trzy miesiące wystawę odwiedzi 5 milionów ludzi, z tego 85 procent Kazachów.

Ildar Ibragimow, 33 letni menadżer komitetu organizacyjnego Expo 2017, dzieli się swoimi uwagami: „Naszym podstawowym zamysłem, jako gospodarza wystawy, było umieszczenie Kazachstanu w witrynie, pokazanie światu kim jesteśmy, jakie są nasze wartości, czym jest dla nas gościnność. Chcieliśmy zwrócić na siebie uwagę i pokazać, że jesteśmy w stanie udźwignąć organizację wielkich globalnych wydarzeń”.

Kazachstan zainwestował dużo. Mówi się o budżecie wynoszącym 1.250.000.000 euro, w tym wydatki na infrastruktury. To był z pewnością niebagatelny impuls dla Astany, symbolu zmian zachodzących w kraju. Zaledwie w dwadzieścia lat prowincjonalne, senne rejonowe centrum wyrosło na dwumilionową stolicą kraju, detronizując poczciwą Ałma Atę. Astana, zaprojektowana niemal od podstaw na bezkresnych pustkowiach Wielkiego Stepu, stała się magnesem przyciągającym uwagę świata. Śmiałe i spektakularne konstrukcje gwiazdorskich architektów, których fantazja stworzyła najbardziej fantasmagoryczne budownictwo globalne ostatnich lat, nie pozostawiają obojętnym żadnego przybysza.
1 3 4 »

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama