Będą nowe sankcje USA wobec Rosji, Korei Północnej i Iranu?...

Będą nowe sankcje USA wobec Rosji, Korei Północnej i Iranu? Izba Reprezentantów zatwierdziła ustawę

Michał Kurowicki (AIP)

Polska

Aktualizacja:

Polska

Będą nowe sankcje USA wobec Rosji, Korei Północnej i Iranu? Izba Reprezentantów zatwierdziła ustawę

©AP Photo/Evan Vucci/EAST NEWS

Wprowadzenie nowych sankcji gospodarczych wobec Rosji, Korei Północnej i Iranu jest bardzo blisko. Izba Reprezentantów USA zdecydowaną większością głosów zatwierdziła projekt ustawy w tej sprawie.
Będą nowe sankcje USA wobec Rosji, Korei Północnej i Iranu? Izba Reprezentantów zatwierdziła ustawę

©AP Photo/Evan Vucci/EAST NEWS

W głosowaniu w Izbie Reprezentantów USA, które odbyło się w nocy z wtorku na środę, za projektem wprowadzającym sankcje oddano 419 głosów, natomiast przeciw tylko trzy, informuje BBC.

Do ich wejścia w życie potrzebna jest teraz aprobata amerykańskiego Senatu oraz podpis Donalda Trumpa. Jednak przedstawiciele prezydenta poinformowali, że ten zastanawia się czy podpisać ustawę czy może użyć prawa weta w tej sprawie. Gdyby zdecydował się na ten drugi krok, na pewno wzmocniłby podejrzenia, co do swej współpracy z Rosjanami, zarówno w czasie wyborów prezydenckich, jak i obecnie.

- Prezydent popiera wprowadzenia nowych sankcji, ale czekamy, aż ich ostateczny projekt pojawi się na biurku Donalda Trumpa - napisała Sarah Sanders, rzeczniczka prasowa Białego Domu, w oficjalnym oświadczeniu na ten temat.

Gdyby projekt wszedł w życie na pewno skomplikowałby relacje USA i Rosji, a Trumpowi zależy na ich poprawie, komentują dziennikarze BBC.

Sankcje mają być nałożone na Rosję ze względu na jej inwazje na Krym i bezprawne zajęcie tego terytorium. Natomiast w stosunku do Iranu i Korei Północnej mają na celu zahamowanie rozwoju programów nuklearnych tych państw.

W projekcie jest też wątek szczególnie ważny dla Polski. Chodzi o sankcje, które mają być nałożone na firmy, które biorą udział w projekcie budowy rurociągu Nord Stream 2, mającego połączyć Rosję i Niemcy. Rurociąg ma biec po dnie Morza Bałtyckiego i omijać nasz kraj.

- Zapowiedź nowych sankcji wobec naszego kraju jest wyjątkowo niepokojąca - powiedział Siergiej Riabkow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji. - Widać, że rusofobiczna, która objęła cały amerykański Kongres histeria nie ustaje.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama