Tytuły dla profesora i legendy „Solidarności” [ZDJĘCIA]

Tytuły dla profesora i legendy „Solidarności” [ZDJĘCIA]

Grzegorz Skowron

Dziennik Polski 24

Laureaci otrzymali nie tylko dyplomy, ale i własne karykatury
1/11
przejdź do galerii

Laureaci otrzymali nie tylko dyplomy, ale i własne karykatury ©fot. Adam Wojnar

Prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, i Mieczysław Gil, legendarny działacz nowohuckiej „Solidarności”, odebrali wczoraj tytuły Małopolanina Roku 2016, przyznane przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.
Prof. Jacek Purchla został wyróżniony „w uznaniu zasług dla przybliżania Polakom kultury i sztuki środkowoeuropejskiej i światowej oraz kultywowania, upowszechniania i promocji kultury polskiej”. Mieczysława Gila doceniono za „walkę o niepodległą Rzeczpospolitą oraz pracę na rzecz budowy demokratycznego państwa prawa”.

W uchwale nadającej tytuł Małopolanina Roku 2016 prof. Jackowi Purchli znalazło się też przypomnienie, że założyciel i dyrektor MCK jest obecnie przewodniczącym Światowego Komitetu Dziedzictwa UNESCO.
Już w lipcu Kraków będzie gospodarzem 41. sesji komitetu, największego międzynarodowego wydarzenia, jakie w tym roku organizuje Polska. Pod Wawel zjadą przedstawiciele 21 państw członkowskich i obserwatorzy ze 130 krajów.

Mieczysław Gil był przewodniczącym Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarność” i małopolskiej „Solidarności”, a po wprowadzeniu stanu wojennego organizował strajki w Nowej Hucie i regionie, za co został skazany na cztery lata więzienia. W wolnej Polsce był posłem, senatorem i radnym małopolskiego sejmiku.

W gronie Małopolan Roku wcześniej znaleźli się m.in. św. Jan Paweł II, kard. Franciszek Macharski i Stanisław Dziwisz, prof. Jacek Woźniakowski, Sławomir Mrożek, Stanisław Lem, Wisława Szymborska, Krzysztof Penderecki, Adam Małysz, Anna Dymna, prof. Andrzej Zoll, gen. Bohdan Zieliński.Gala Osobowości Roku 2016 Gazety Krakowskiej

Autor: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama