Syryjczyk z fałszywymi dokumentami w Balicach

Syryjczyk z fałszywymi dokumentami w Balicach

Piotr Rąpalski

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Syryjczyk z fałszywymi dokumentami w Balicach
1/3
przejdź do galerii
Na lotnisku w Krakowie-Balicach, funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali obywatela Syrii, który usiłował dostać się do Niemiec. Cudzoziemiec przyleciał do Polski lotem czarterowym z Grecji, a następnie gdy tylko znalazł się w obrębie terminalu ogólnodostępnym lotniska został wytypowany przez funkcjonariuszy SG do kontroli legalności pobytu.
Syryjczyk przedstawił do kontroli kartę osoby aplikującej o przyznanie ochrony międzynarodowej (International Protection Applicant Card), wydaną przez władze Grecji. Dokument ten jednak stracił ważność co dodatkowo zainteresowało krakowskich pograniczników.

W trakcie prowadzenia dalszych czynności kontrolnych, okazało się że przedstawiony dokument należy do innej osoby, a cudzoziemiec posiada przy sobie własny syryjski paszport oraz dowód osobisty. On sam natomiast, nie starał się w Grecji o ochronę międzynarodową.

Na tym jednak nie skończyły się niespodzianki. W bieliźnie osobistej Syryjczyk ukrył podrobiony na wzór oryginalnego polski dowód osobisty, na podstawie którego odprawił się na lotnisku w Grecji.

Obywatel Syrii oświadczył, że opuścił ojczyznę rok temu i udał się do Turcji. Stamtąd nielegalnie autobusem przekroczył granice z Grecją, a następnie udał się do portu morskiego Pireus w Atenach, skąd dopłynął na wyspę Rodos. Tam właśnie wsiadł do samolotu, którym przyleciał do Polski. Ostatecznym celem cudzoziemca miały być Niemcy, gdzie chciał złożyć wniosek o przyznanie ochrony międzynarodowej. Obywatel Syrii przyznał, iż za zorganizowanie tej podróży zapłacił na terenie Turcji nieznanym osobom 8 500 euro.

W związku z popełnionymi przestępstwami przeciwko wiarygodności dokumentów wobec cudzoziemca została orzeczona kara 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3-letni okres próby, oraz kara grzywny w wymiarze 250 stawek dziennych grzywny przy ustaleniu wysokości jednej stawki na 10 zł. Dodatkowo cudzoziemiec będzie musiał pokryć koszty postępowania.

Natomiast w związku z nielegalnym przekroczeniem polskiej granicy państwowej oraz przebywaniem na terytorium RP nie posiadając do tego tytułu prawnego, Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji zobowiązującej cudzoziemca do opuszczenia terytorium Polski.
37 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Oto najbardziej poszukiwani przez małopolską policję [LISTY GOŃCZE]

Oto najbardziej poszukiwani przez małopolską policję [LISTY GOŃCZE]

Link do głównego zdjęcia

©Małopolska PolicjaWIDEO: Poszukiwani przez policję z Małopolski

Źródło: Gazeta Krakowska

Czytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  może zakwaterować go w mieszkaniu Petru albo Schetyny

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  skoro tak bardzo chcą imigrantów - dostaną po jednym

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Ze wogole mial jakies dokumenty to szok...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo