Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci będą studiować Kraków. Na ulicach...

Piotr Subik
Piotr Subik
Michal Gąciarz
Uczelnie. Nowatorskie studia podyplomowe poświęcone Krakowowi uruchamiają wspólnymi siłami Uniwersytet Pedagogiczny i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Nowością ma być to, że spory udział w ich programie będą miały zajęcia praktyczne.

- Nie są to studia typowo akademickie. Studenci nie będą siedzieć tylko w murach uczelni, ale zdobędą wiedzę na żywym organizmie. Wyjdziemy z nimi na ulice Krakowa - mówi dr Marcin Gadocha, zastępca dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Studia noszą nazwę „Cracoviana - miasto i region w turystyce”. Poświęcono je nie tylko Krakowowi, ale również całej Małopolsce. Przez dwa semestry ich uczestnicy będą poznawać m.in. historię miasta, ale nie jak na klasycznych studiach, chronologicznie. Podczas kolejnych zajęć omawiane będą zagadnienia poświęcone dziedzictwu materialnemu, kulturowemu, duchowemu Krakowa. Osobne wykłady i zajęcia praktyczne poświęcono historii Kazimierza, Nowej Huty, a także fenomenowi Galicji. To plany na pierwszy semestr.

Na drugim studenci zapoznają się m.in. z metodyką przewodnictwa turystycznego i pilotażu wycieczek. W programie znajdą się także zajęcia z organizacji imprez w mieście i edukacji na jego rzecz.

Dla przewodników i muzealników

Studenci poznają też tajniki geocachingu (zabawa w poszukiwanie skarbów przy użyciu odbiorników GPS), a także questingu, czyli popularnych gier miejskich, których przejście uzależnione jest od rozwiązywania kolejnych zagadek. Są to bowiem studia organizowane z myślą m.in. o przewodnikach turystycznych, nauczycielach, bibliotekarzach i muzealnikach.

Wśród wykładowców znajdą się m.in. historyk i muzealnik, dyrektor MHK Michał Niezabitowski i prof. Zdzisław Noga, dziekan Wydziału Humanistycznego UP, znawca historii Krakowa. Łącznie odbędzie się 380 godzin zajęć (po 190 w każdym semestrze) z 22 przedmiotów. Nabór trwa, wystarczy mieć ukończone studia licencjackie lub magisterskie. Studia się odbędą, jeśli znajdzie się co najmniej 15 chętnych.

Kilka lat temu podobne studia organizował Uniwersytet Jagielloński, także we współpracy z MHK. Ale po zakończeniu pierwszej edycji na kolejną zabrakło już chętnych. Dlatego, podejmując decyzję o uruchomieniu podobnych studiów na UP, postawiono na większy udział w ich programie zajęć praktycznych. Odbywać się one będą m.in. w Pałacu Krzysztofory, podziemiach Rynku i Fabryce Schindlera. A także na ulicach Krakowa czy nawet w... restauracji, gdzie zaplanowano warsztaty kulinarne z przygotowywania dawnych potraw.

Nauczą, jak propagować dziedzictwo

- Z jednej strony sięgamy do tego, co jest przeszłością, do dziedzictwa, dzięki któremu Kraków dobrze funkcjonuje, istotnie prosperuje turystycznie. A z drugiej zajmujemy się teraźniejszością i przyszłością, pokażemy studentom, jak propagować, upowszechniać to dziedzictwo - zwraca uwagę Piotr Hapanowicz, kierownik Pałacu Krzysztofory, oddziału MHMK.

Podobne studia poświęcone są Warszawie, Gdańskowi i Śląskowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski