Solidarni z Aleppo - akcja charytatywna podczas sesji...

Solidarni z Aleppo - akcja charytatywna podczas sesji UNESCO. W niedzielę koncert

Redakcja

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie towarzyszy akcja charytatywna na rzecz mieszkańców Aleppo. Do 12 lipca trwa zbiórka pieniędzy, natomiast 9 lipca na Bulwarze Wołyńskim odbędzie się koncert „Solidarni z Aleppo”. Akcja jest objęta honorowym patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków, prof. Magdaleny Gawin.
Solidarni z Aleppo - akcja charytatywna podczas sesji UNESCO. W niedzielę koncert

©Materiały Prasowe

Kwesta na rzecz mieszkańców Aleppo jest przeprowadzana w Centrum Konferencyjnym ICE, podczas obrad 41. Sesji UNESCO oraz na terenie Krakowa w dniach 2-12 lipca. Przy kościele Mariackim od 6 lipca działa namiot - punkt informacyjny, w którym będzie można nie tylko przekazać darowiznę, ale również dowiedzieć się więcej o potrzebach mieszkańców Aleppo. Można również wysłać charytatywny SMS z hasłem SYRIA pod numer 72 052, koszt 2,46 z VAT.

9 lipca, o godz. 21:00 na Bulwarze Wołyńskim w Krakowie odbędzie się koncert „Solidarni z Aleppo”. Wystąpią m.in.: Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova, Marek Piekarczyk, Milo Kurtis, Ray Wilson.


Pieniądze zebrane podczas akcji zostaną przekazane Caritas Polska, z przeznaczeniem na pomoc mieszkańcom Aleppo.

Caritas Polska jest to instytucja charytatywna, której początki sięgają lat 20. XX wieku. Poza działalnością w Polsce pomaga m.in. w Syrii, Iraku, Libanie, Jordanii, Nepalu, na Ukrainie, Białorusi, Kazachstanie, na Sri Lance, w Ekwadorze, w Sudanie Południowym i w wielu innych miejscach. Na arenie międzynarodowej współpracuje z Caritas Internationalis i Caritas Europa.

W Syrii pomaga od 2013 r., finansuje działanie szpitali, przekazuje paczki żywnościowe, leki, ubrania oraz pieniądze na prąd i wodę. Caritas Polska prowadzi największy w Polsce społeczny projekt pomocy dla mieszkańców Aleppo wspierając długoterminowo 4200 mieszkających tam rodzin. Pomaga również syryjskim uchodźcom w Libanie i Jordanii. Do tej pory przekazano na ten cel ponad 8,5 mln zł.

Rekonstrukcja historycznego centrum Warszawy – Starego i Nowego Miasta oraz Traktu Królewskiego była przedsięwzięciem bez precedensu w historii. W 1980 roku ten zbiorowy wysiłek mieszkańców stolicy, historyków sztuki oraz konserwatorów został doceniony przez Komitet Światowego Dziedzictwa – historyczne centrum Warszawy zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa.

Wydawało się, że rekonstrukcja zabytków Warszawy przeszła już do historii, nie przykuwa uwagi świata. Dzisiaj się to bardzo zmieniło, powodem jest zniszczenie miast - głównie Aleppo. Pytanie o to jak odbudować miasta po wojnie ponownie pojawiło się na forum UNESCO.

Plany dotyczące przyszłej odbudowy Aleppo, spowodowały, że oczy UNESCO są powtórnie zwrócone na Warszawę. Polacy przeszli przez podobne doświadczenie całkowitego zniszczenia miasta i dlatego podzielimy się naszymi umiejętnościami i wiedzą dotyczącą odbudowy, tak by w przyszłości Aleppo, jak Warszawa, podniosło się z ruin. − powiedziała wiceminister kultury Magdalena Gawin.

Obecnie sytuacja w Aleppo jest dramatyczna. Wschodnia część Aleppo jest w ponad 80% zniszczona. Cały czas trwają ostrzały Aleppo zachodniego. Od dwóch lat w mieście nie ma prądu. Mieszkańcy kupują go za bardzo wysoką cenę z prywatnych generatorów ustawionych na chodnikach. Stać ich na dostęp do prądu w postaci jednej żarówki i skorzystania z pralki. Brakuje żywności, leków, dostępu do bieżącej wody. W bardzo trudnej sytuacji są małe dzieci, których rodziców nie stać na mleko, żywność, ciepłe ubrania. – powiedział Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska.

Organizator: Caritas Polska
Honorowy patronat: prof. Magdalena Gawin – Generalny Konserwator Zabytków
Partnerzy: 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. W. Pileckiego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Kraków, Telewizja Polska.

"Co Ty wiesz o Krakowie" - odcinek specjalny. Czy miejscy radni znają Kraków? cz.2

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama