Ruczaj: więcej betonu bez miejsc postojowych i dróg

Ruczaj: więcej betonu bez miejsc postojowych i dróg

Zdjęcie autora materiału
Nicole Makarewicz

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Ruczaj: więcej betonu bez miejsc postojowych i dróg
1/2
przejdź do galerii
Zakończono zbieranie uwag do miejscowego planu zagospodarowania Ruczaj - Czerwone Maki. Mieszkańcy wywalczyli trochę więcej zieleni, ale brakuje dróg i parkingów dla samochodów.
Właśnie zakończyło się składanie uwag do planu zagospodarowania dla okolic ulicy Czerwone Maki, czyli rejonu, który graniczy z jednym z najgęściej zabudowanych miejsc w Krakowie, w tym z os. Europejskim. Urzędnicy miejscy chcą planem określić przyszłość 38 ha między ulicami Bunscha, Piltza i Babińskiego, na południe od wspomnianego osiedla. Wizja tego obszaru nakreślona przez magistrat wskazuje na klika rzeczy: z zieleni, która teraz bujnie otacza cmentarz Czerwone Maki niewiele zostanie. Powstanie natomiast galeria handlowa, osiedla wysokich bloków, kościół i szkoła. Natomiast nie pomyślano o nowych ulicach i miejscach postojowych. A tych już bardzo brakuje!

Teren pod szkołę znaleziono tylko dlatego, że wywalczyli go mieszkańcy. W ramach inicjatywy „Pora na park” krakowianie pisali do prezydenta miasta o to, by prócz bloków znalazł się też teren pod usługi publiczne. Chcieli też parku i zabiegali o to, by ul. Czerwone Maki nie stała się drogą tranzytową między ulicami Babińskiego i Bobrzyńskiego.

Mimo wysiłków mieszkańcom na spacery zostanie tylko wąski (w porównaniu do obszaru przeznaczonego pod zabudowę) fragment przestrzeni przy niezwykle ruchliwej ul. Bunscha nazywanej także „autostradą Skawina”. Urzędnicy twierdzą, że to i tak dużo, bo przecież we wstępnej wersji planu zieleni było jeszcze mniej. Dodaje, że pojawiły się też trakty spacerowe, o które zabiegali mieszkańcy. W planie jest jedna aleja wzdłuż ulicy Czerwone Maki.

- Największą wadą planu jest to, że dopiero teraz jest uchwalany. W znacznej mierze jest nieaktualny, bo już tam jest wiele zabudowań, a powstają kolejne, szczególnie w północnej części. Udało się nam jednak kilka rzeczy wywalczyć - przyznaje Piotr Rusocki, radny z Dębnik. - Plan jest kompromisowy, ale można było zdecydować się na rozwiązania, które spowodowałyby, że komfort życia byłby tam dużo większy. Więcej zieleni, ścieżek, placów dla mieszkańców...

Zabudowa idzie od północy


W pierwszym półroczu 2017 r. zbudowane zostały trzy nowe bloki mieszkalne osiedla Europejskiego „Kopenhaga”. Nim ta budowa się zakończyła, już rozpoczęła się kolejna. Tuż obok powstaje inna inwestycja, „Czerwone Maki”. To pięciopiętrowy blok. Deweloper reklamując to miejsce pisze, że „bliskość terenów zielonych zapewni przyszłym mieszkańców ciszę i spokój”. Rzeczywiście, ciszę i spokój zapewni sąsiadujący cmentarz. To właśnie tę nekropolię urzędnicy miejscy wyznaczyli w planie na główną oazę zieleni.

Ponadto jeszcze w tym roku w centrum tego terenu ma się zakończyć budowa galerii handlowej Atut z 25 lokalami usługowymi. Zamiast zielonej łąki będzie Lidl, dyskont z odzieżą Pepco i kilkanaście sklepów modowych. Inwestor wybrał Ruczaj, bo jak słusznie zauważa w swojej reklamie: „inwestycje mieszkaniowe na Ruczaju sprawią, że wzrośnie poziom zagęszczenia ludności w dzielnicy”.

Przybędzie ludzi z nowych mieszkań oraz przyjezdnych, szczególnie, że tuż przy cmentarzu powstanie nowy kościół. Już trzeci w rejonie, bo niedaleko, 900 metrów od osiedla Europejskiego, przy ul. Zamiejskiej znajduje się parafia Matki Bożej Królowej Polski, a z drugiej strony przy Bobrzyńskiego jest już kaplica, która ma zostać rozbudowana w przyszłym roku.

- Archidiecezja planuje budowę obu świątyń w związku z dynamicznym rozwojem tej części Krakowa, powstawaniem nowych bloków i szybkim wzrostem liczby mieszkańców - opowiada rzecznik krakowskiej kurii, ks. Piotr Studnicki.

Zabudowa pojawia się też na północ od ul. Bobrzyńskiego. Firma Buma jest w trakcie budowy biurowca przy skrzyżowaniu Czerwonych Maków i ul. Podole. Ma być gotowy w pierwszej połowie 2018 roku. W bezpośrednim sąsiedztwie, inwestor planuje kolejny budynek biurowy o powierzchni 18 tys. mkw. Budowa rozpocznie się w tym roku.

Na południu też bloki


Aż pięć działek w południowej części terenu posiada województwo Małopolskie. W planie zagospodarowania zostały przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. Wiadomo , że województwo starało już o zgody budowlane dla bloków na największej z działek, ale miasto wydało decyzje odmowne. - Nieruchomość ta została wskazana do zbycia, lub sprzedaży, zamiany, ale uchwała, która rozpoczyna procedurę nie została jeszcze podjęta przez sejmik - informuje Marta Przybyło z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Jeśli chodzi o pozostałe cztery działki, to województwo chce je zamienić na grunty Agencji Mienia Wojskowego przy ulicy Skrzatów na Grzegórzkach. Tam planowana jest budowa Centrum Muzyki. Do zamiany jeszcze nie doszło. Jeśli dojdzie to AMW wybuduje na Ruczaju bloki, w których zakwateruje żołnierzy.

A na wschód od działek województwa rozbudowuje się już osiedle Piltza. Blok wielorodzinny wyrośnie też przy Lubostroniu.

Gdzie zaparkować?


Inwestycje rosną, a tymczasem nikt nie dba o to, by razem z nimi powstawały nowe parkingi. Firmy, które budują się na Ruczaju tworzą mniej miejsc niż mają pracowników. Na przykład Krakowski Park Technologiczny dysponuje 183 miejscami postojowymi, a zatrudnia 400 osób.

W efekcie pracownicy, którzy na firmowych parkingach nie znajdują miejsca, albo zajmują chodnik pod istniejącymi już blokami, albo wykupują miejsca na szczelnie wypełnionym parkingu „parkuj i jedź” przy pętli Czerwone Maki (200 miejsc). A parking ten miał służyć temu, by osoby które przyjeżdżają np. z Skawiny zostawiały auta i dalej poruszały się po mieście komunikacją, a nie osobom, które pracują przy Ruczaju.

Więcej samochodów to także większy ruch, a nowych ulic brakuje. Z projektu planu zagospodarowania wykreślono dwie, bo zapewne zmniejszyłyby powierzchnię pod zabudowę.

A już dziś przejechanie przez skrzyżowanie Czerwone Maki, Bobrzyńskiego, Bunscha zajmuje kilka zmian świateł.WIDEO: Więcej betonu na Ruczaju

Autor: Joanna Urbaniec, Gazeta KrakowskaCzytaj także

  Komentarze (18)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ania

  Ania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Majchrowski z Koterbą siedzą w leksusie i palą cygaro - patrz Ela ile my robimy dla dla tej tłuszczy napływowej na ruczaju a oni ciągle nie zadwoleni.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko gdzie ta szkoła!

  bonifacy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W tekście piszecie o szkole, która jest niezbędnie potrzebna, a na planie jej nie widzę, gdzie ma niby być wciśnięta?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jacus

  postradal zmysly (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  razem z kolegami deweloperami. Na osiedlach brak miejsc na parkowanie, kazdy parkuje jak chce, nie ma wolnych drog pozarowych ! Nie daj Boze zeby pozar wybuchl. Brak swiatel na drogach wyjazdowych,...rozwiń całość

  razem z kolegami deweloperami. Na osiedlach brak miejsc na parkowanie, kazdy parkuje jak chce, nie ma wolnych drog pozarowych ! Nie daj Boze zeby pozar wybuchl. Brak swiatel na drogach wyjazdowych, np, Szuwarowa-Kobierzynska. Jeden wielki skandal.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polityka parkingowa Krakow największy parking

  Marcin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jaki to problem aby developer wybudował dodatkowe 150 miejsc parkingowych żaden tak żaden, tylko ze te 150 samochodów pojawi się na drogach które już nie wytrzymują obecnego natężenia ruchu i...rozwiń całość

  Jaki to problem aby developer wybudował dodatkowe 150 miejsc parkingowych żaden tak żaden, tylko ze te 150 samochodów pojawi się na drogach które już nie wytrzymują obecnego natężenia ruchu i stoimy w korkach, no to niech developer wybuduje drogi co za problem wybuduje ! niezła farsa. Miasto Krakow już jest największym parkingiem w Polsce co będzie dalej strach pomyśleć ! Nie będzie miejsc parkingowych, to nie będzie gdzie zaparkować, to będzie mniej samochodów, to będzie mniejsze natężenie ruchu, mniejszy smog, czyż to nie jest proste i oczywiste ! Ludzie ogarnijcie się wasze pretensje o większa ilość parkingów są niczym nie uzasadnione. Natomiast niezaprzeczalnym jest fakt ze planowanie przestrzenne w mieście jest tragiczne lub właściwym byłoby napisać, że nie ma takiego planowania. Planowanie w mieście Krakow jest jak ten artykuł połączony z materiałem wideo, jedno z drugim ma niewiele wspólnego, nie to miejsce nie ten czas ! zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niszczyciele drog

  to dewelpoperzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  a my musimy bulic za ich znisczenia, aby pan prezydent mogl je naprawiac, o ile zechce. Gdzie jest sprawiedliwosc, o prawie nie wspomne.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Potencjał Ruczaju i Kobierzyna...

  Thunderbolt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  ...został zniweczony bezpowrotnie. To skandal z którym nikt nic nie zrobi, bo jak mowili przedmówcy - mieszkancy są zameldowani w Kielcach i innych takich, więc głosować nie mogą, pozostaje rżnąć...rozwiń całość

  ...został zniweczony bezpowrotnie. To skandal z którym nikt nic nie zrobi, bo jak mowili przedmówcy - mieszkancy są zameldowani w Kielcach i innych takich, więc głosować nie mogą, pozostaje rżnąć krakusa w rodzinnych stronach.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nóż się w kieszeni otwiera...

  patriota_lokalny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  ... kiedy czytam po raz kolejny, że to ruczaj. zapamiętajcie sobie to pismaki raz na zawsze. obszar o którym piszecie od jakichś 800 lat stanowi zachodnią część pięknej wsi KOBIERZYN. a plan...rozwiń całość

  ... kiedy czytam po raz kolejny, że to ruczaj. zapamiętajcie sobie to pismaki raz na zawsze. obszar o którym piszecie od jakichś 800 lat stanowi zachodnią część pięknej wsi KOBIERZYN. a plan zagospodarowania żałosny. ktoś kto wydaje decyzje na budowanie kolejnych osiedli bez dojazdów i parkingów powinien szczeznąć w więzieniu do końca życia. a ten kościół? po co? mało kleru w krakowie? w Kobierzynie już mamy 3 kościoły. po co czwarty? no ale jeśli napływowy buraczany element, który zamieszka w tych blokach stykających się balkonami sobie życzy kolejnej świątyni, to co ja rodowity mieszkaniec tych okolic mam do gadania. a czemu napisałem buraczany element? po pierwsze - wstydzicie się nazwy Kobierzyn. po drugie - zrobiliście sobie z ulicy czerwone maki deptak dla bachorów i już nieraz jak jechałem autem odwiedzić groby bliskich na tamtejszym cmentarzu to słyszałem inwektywy w swoją stronę typu: "proszę tu nie jeździć, my tu z dziećmi chodzimy". wracajcie lepiej do swoich zapadłych dziur po kielcami, a nie wprowadzajcie swoich zje%$#@ch zasad na ziemi moich przodków. powtórze po raz kolejny... to jest KOBIERZYN i jak komuś się nie podoba to niech się wyprowadzi. a ten idiota, który wpadł na pomysł budowy galerii przy cmentarzu niech się lepiej zacznie ukrywać.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jagiellończyk?

  Burak z pod kielc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Ten Buraczany Element pracuje także na Twoje cztery litery. I gdyby nie on... Kraków by się nie rozwijał. Jak się rozwija? Tak jak ludzie Sobie na to pozwalają. Deptak dla bachorów? Mam nadzieję,...rozwiń całość

  Ten Buraczany Element pracuje także na Twoje cztery litery. I gdyby nie on... Kraków by się nie rozwijał. Jak się rozwija? Tak jak ludzie Sobie na to pozwalają. Deptak dla bachorów? Mam nadzieję, że ich nie masz i nigdy mieć nie będziesz. Z całego serca Ci tego życzę. Na szczęście przyroda się oczyszcza sama. Mam nadzieję, że będziesz sam. Razem ze swoimi współmieszczanami. Na pewno głosowałeś za Waszym wspólnym dobrem. Zapytaj jeszcze mamę i tatę z jakiej części miasta pochodzicie. Tylko tak dla pewności. Bo martwię się, czy przypadkiem chów wsobny nie sprawił, że masz taką opinię.
  Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w internecie. Nigdy. I dla wielu nie jest problemem odszukać autora takiego wpisu.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cwel

  zych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  ty cwelu krakowski

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teren pod szkołę znaleziono tylko dlatego, że wywalczyli go mieszkańcy...

  dziwne (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Wydział Edukacji nic nie walczył ?
  A co ze żłobkiem i przedszkolem dla dzieci z tych nowych bloków ?
  Tak trudno przewidzieć, że też będą potrzebne ?
  Panie profesorze, nie wstyd panu że ma pan...rozwiń całość

  Wydział Edukacji nic nie walczył ?
  A co ze żłobkiem i przedszkolem dla dzieci z tych nowych bloków ?
  Tak trudno przewidzieć, że też będą potrzebne ?
  Panie profesorze, nie wstyd panu że ma pan to w tyle, swojego cygara ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Coś strasznego - Kraków się rozrasta

  krk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 10

  Coś strasznego - Kraków się rozrasta!!! Ale zdziwienie. Aniby co ma przybywać jak nie betonu - trawy i siana jak przy budowie lepianek w Afryce?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ten ruczaj, osiedle europejskie itd to jest porażka władz miasta na całej linii

  karzełreakcji (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

  - do konkursu ogólnopolskiego na bubla mieszkaniowego
  współczuję mieszkańcom


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Jedź zobacz osiedle Avia, to dopiero są slumsy...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  P&R

  ZR (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  "A parking ten miał służyć temu, by osoby które przyjeżdżają np. z Skawiny zostawiały auta i dalej poruszały się po mieście komunikacją"

  A dlaczegoż to osoby, które mieszkają w Skawinie a pracują...rozwiń całość

  "A parking ten miał służyć temu, by osoby które przyjeżdżają np. z Skawiny zostawiały auta i dalej poruszały się po mieście komunikacją"

  A dlaczegoż to osoby, które mieszkają w Skawinie a pracują w centrum Krakowa, miałyby zostawiać pojazdy na obrzeżach miasta, skoro mogą jechać wygodnie do samego centrum i zawsze gdzieś znajdą miejsce do postoju? Legalnie lub nie.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ten proceder

  - (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Ten proceder z wjazdem samochodów do centrum Krakowa, niedługo skończy się .

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama