Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma sądownictwa bez udziału sędziów [WIDEO]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Minister Ziobro unika dialogu ze środowiskiem sędziowskim
Minister Ziobro unika dialogu ze środowiskiem sędziowskim Fot. MAREK SZAWDYN
Ziobro woli podgrzewać atmosferę zmian, niż szukać sojuszników wśród sędziów

„W chwili obecnej spotkanie z ministrem ani z członkami kierownictwa resortu nie jest możliwe” - takie pismo otrzymało z Ministerstwa Sprawiedliwości Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. To odpowiedź na kolejną prośbę o zaproszenie sędziów do rozmów na temat planowanej przez rząd reformy sądownictwa.

Z. Ziobro broni reformy KRS: Wprowadzamy mechanizm, który będzie gwarancją obiektywizmu i bezstronności sędziów

Źródło:TVN24

Stowarzyszenie podkreśla, że przekazana po blisko dwóch miesiącach odpowiedź nie zawiera żadnych wyjaśnień ani informacji, czy kiedyś w przyszłości rozmowy na temat przygotowywanych zmian w wymiarze sprawiedliwości będą możliwe.

Ignorancja ze strony rządu nie dziwi dr. Jacka Sokołowskiego, eksperta od wymiaru sprawiedliwości z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Według niego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro od początku urzędowania prowadzi politykę braku dialogu ze środowiskiem sędziów.

- Co więcej, ministerstwo podgrzewa atmosferę, kiedy z ust polityków padają sformułowania o „kaście” sędziów lub „grupie kolesi” - dodaje dr Sokołowski.

Ekspert podkreśla, że takie podejście nie służy reformie sądownictwa. - Resort nie szuka sojuszników wśród sędziów. W ten sposób w tym środowisku zawsze będzie grupa osób sabotujących działania rządu - mówi dr Jacek Sokołowski.

Z kolei sędzia Jarosław Benedyk, rzecznik stowarzyszenia sędziów „Themis” twierdzi, że opór ministerstwa przed rozmową z sędziami może wynikać z obawy.

- Być może chodzi o to, że jeśli siedlibyśmy kulturalnie do rozmowy, to politycy zostaliby pozbawieni argumentów do atakowania nas na każdym kroku - tłumaczy sędzia Benedyk.

Rzecznik stowarzyszenia „Themis” przypomina, że Ministerstwo Sprawiedliwości niezależnie od tego, kto sprawował władzę, rzadko brało pod uwagę zdanie sędziów na temat zmian w sądownictwie.

- Co prawda spotykał się z nami minister Jarosław Gowin, czy Krzysztof Kwiatkowski, ale to nie przekładało się na to, abyśmy mieli wpływ na kierunek reform - zaznacza sędzia Benedyk.

Tymczasem, w ramach reformy sądownictwa, 7 marca rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, czyli instytucji, której głównym zadaniem jest powoływanie sędziów. Jeśli Sejm przegłosuje ustawę, rada zostanie podzielona na dwa zgromadzenia.

W pierwszym znajdzie się 10 polityków i 2 sędziów. Druga „izba” składać się ma wyłącznie z 15 sędziów. Zdaniem przeciwników reformy proponowany podział rady to prosta droga do upolitycznienia sądów.

Tymczasem „Iustitia” zaproponowała alternatywny pomysł na demokratyczne zmiany w KRS. Stowarzyszenie chce, aby sędziów wybierali nie politycy, ale sędziowie z całego kraju.

Tym razem Zbigniew Ziobro odpowiedział, że cieszy się, iż dyskusja nad KRS pobudziła sędziów do dyskusji nad reformą. Według ministra jest to jednak spóźniona inicjatywa i nie zmieni ona planów ministerstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski