Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddychamy najgorszym powietrzem [WIDEO]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
69 proc. Małopolan uważa, że jakość powietrza może mieć w przyszłości negatywne skutki dla zdrowia
69 proc. Małopolan uważa, że jakość powietrza może mieć w przyszłości negatywne skutki dla zdrowia Fot. Adam Wojnar
Ochrona środowiska. Ponad połowa Małopolan uważa, że władze województwa nie podejmują wystarczających działań w walce ze smogiem

Aż 81 procent krakowian oraz 37 proc. Małopolan uważa, że jakość powietrza w ich miejscowości jest zła. Zdaniem 58 proc. mieszkańców województwa głównym tego powodem jest spalanie węgla i drewna w domowych paleniskach. Niemal 90 proc. popiera więc wprowadzenie obowiązku wymiany najbardziej zanieczyszczających kotłów, przy zapewnieniu przez władze dopłat do całej operacji.

Autor: Piotr Tymczak

Takie są wyniki badań przeprowadzonych w sierpniu tego roku na reprezentatywnej próbie tysiąca mieszkańców województwa. Wykonał je CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej na zlecenie Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy. - Najistotniejsze w tych badaniach jest to, że Małopolanie chcą antysmogowego przyspieszenia. Oczekują od władz zdecydowanych działań, które doprowadzą do poprawy jakości powietrza - komentuje Andrzej Guła, lider KAS.

Zwraca też uwagę, że u Małopolan rośnie świadomość złej jakości powietrza. Jest ona jednak dużo większa w Krakowie niż w mniejszych miejscowościach, gdzie istnieje gorszy dostęp do informacji o smogu. - A musimy pamiętać, że fatalna jakość powietrza to nie tylko krakowski problem. W sezonie jesienno-zimowym dotyczy on praktycznie całej Małopolski - zaznacza Andrzej Guła. Podaje przykłady miast, w których też jest kłopot ze smogiem: Wadowice, Sucha Beskidzka, Maków Podhalański, Nowy Targ, Rabka, Szczawnica.

Podczas badań, na pytanie jak Małopolanie oceniają jakość powietrza w ich miejscowościach, odpowiedź „bardzo zła” wybrało 13 proc. respondentów, a „raczej zła” - 24 proc. (krakowianie odpowiednio - 40 i 41 proc.). Ale gdy zapytano o jakość powietrza w okresie grzewczym, to „bardzo złą” wskazało 24 proc. Małopolan („raczej złą” - 39 proc.) oraz 55 proc. krakowian („raczej złą” - 31 proc.).

Ankietowani mieli też wskazać dwa województwa, w których powietrze jest najgorsze. W tym przypadku najwięcej osób wybrało Małopolskę (76 proc.) i Śląsk (63 proc.).

Małopolanie wykazali też bardzo wysokie poparcie dla antysmogowych działań. Nie tylko byli za obowiązkiem wymiany starych pieców i kotłów na węgiel (88 proc.). Wysokie jest też poparcie dla ograniczenia ruchu samochodowego w większych miastach (43 proc. Małopolan, 63 proc. krakowian) oraz wprowadzenia zakazu wjazdu samochodów ze starymi silnikami diesla do centrów dużych ośrodków - poparcie dla takiego rozwiązania w Krakowie wyniosło 70 proc.

Najmniejsze poparcie miałoby natomiast podwyższenie opłat za parkowanie w centrum większych miast (w Krakowie - 29 proc.).

Badania uwidaczniają również duży problem z dostępem do informacji o bieżącej jakości powietrza w miejscowościach poza Krakowem. Aż 61 proc. ludzi czuje się tam źle poinformowanych pod tym względem. Z drugiej strony około trzy czwarte mieszkańców Małopolski oczekuje łatwiejszego dostępu do tego typu danych. Najchętniej Małopolanie chcieliby, aby informacja na temat jakości powietrza docierała do nich przez internet (51 proc.), elektroniczne tablice w przestrzeni miejskiej (22 proc.), urzędy gminy (21 proc.), telewizję (19 proc.), radio (14 proc.) i prasę (10 proc.).

Małopolanie oczekują również większego zaangażowania władz w działania antysmo-gowe. W Małopolsce dobrze pod tym względem rządzących oceniło 31 proc., a negatywnie 52 proc. (w Krakowie: dobrze - 31 proc., negatywnie - 66 proc.).

- Nie wygramy walki ze smogiem bez wprowadzenia przez władze norm emisyjnych dla kotłów. Tylko to wyeliminuje zatruwające powietrze tzw. kopciuchy - mówi Andrzej Guła. Liczy bardzo na nowy program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który ma zostać uchwalony na początku przyszłego roku.

Niedawno informowaliśmy, że zdaniem wicemarszałka Małopolski Wojciecha Kozaka nie ma możliwości wprowadzenia zakazu palenia węglem w całym regionie (będzie obowiązywał tylko w Krakowie od września 2019 r.). Zapewnił jednak, że w nowym programie ochrony powietrza pojawi się zapis, by we wszystkich nowych budynkach istniał obowiązek montowania pieców niskoemisyjnych, co najmniej V klasy, a więc najnowszej generacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski