Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy kierunek studiów na Politechnice Krakowskiej. Dla inżynierów tworzących inteligentne miasta

(MAS)
google maps
Rozmowa. Otwieramy unikatowy w Polsce kierunek studiów - mówi dr inż. Piotr Beńko, prodziekan Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej.

- Co zdecydowało o uruchomieniu kierunku odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna na Wydziale Inżynierii Środowiska PK?

- Uruchomienie kierunku wpisuje się w oczekiwania dużej grupy pracodawców, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie nowoczesnych rozwiązań infrastrukturalnych („miasta inteligentne”), ukierunkowanych na wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Potrzebę tę artykułowali często w rozmowach o przyszłości kształcenia technicznego przedstawiciele przedsiębiorstw komunalnych z Polski Południowej. Nowy kierunek jest także efektem działalności naukowej pracowników naszego wydziału, zajmujących się od lat tematyką infrastruktury komunalnej i inteligentnego zarządzania nią. Stanowi też odpowiedź na zmianę postaw i oczekiwań społeczeństwa, coraz lepiej rozumiejącego potrzebę organizacji życia miast i korzystania ze środowiska zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

- Jakie predyspozycje powinien mieć potencjalny student nowego kierunku? Czym się interesować?

- Studia skierowane są do osób, które dostrzegają problemy związane z wpływem cywilizacji na środowisko oraz sposób kształtowania i funkcjonowania jednostek miejskich. Podstawowe predyspozycje studentów to umiejętność pracy w zespole, łatwość w rozwiązywaniu problemów z pogranicza różnych dziedzin, otwartość na nowe technologie komunikacyjne. Kandydaci powinni być też ciekawi nowoczesnych technologii i rozwiązań technicznych oraz świadomi, że będą specjalistami odpowiedzialnymi za kształtowanie przestrzeni miejskich, w szczególności ich potrzeb energetycznych.

- Czy program studiów jest trudny?

- Program studiów jest ambitny, ale nie wymaga np. ogromnej wiedzy z przedmiotów ścisłych. Jest dostosowany także do umiejętności osób, dla których przedmioty ścisłe nie były głównymi w szkole średniej. Liczy się tu bardziej otwartość umysłu niż wiedza podręcznikowa. Szczególny nacisk w kształceniu położymy na takie zagadnienia, jak energetyka biomasy, energetyka wiatrowa, wodna, geotermalna i słoneczna, a więc zagadnienia związane z potrzebami energetycznym infrastruktury miejskiej, szczególnie w odniesieniu do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych . Program studiów jest nowoczesny i praktycznie zorientowany, powstał we współpracy z innymi jednostkami naukowymi oraz partnerami gospodarczymi, którzy są największymi pracodawcami w regionie. Kadrę dydaktyczną oparliśmy na pracownikach Wydziału Inżynierii Środowiska PK, którzy mają duże doświadczenie naukowe i praktyczne oraz na doświadczonych specjalistach Krakowskiego Holdingu Komunalnego (MPEC S.A, MPWiK S.A, MPO, sp. z o.o.). Wspomagać nas będą pracownicy naukowi innych jednostek PK oraz Polskiej Akademii Nauk.

- Czego student nauczy się na kierunku odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna? Czy oprócz wiedzy teoretycznej będzie miał umiejętności praktyczne?

- Będziemy kształcić studentów wspólnie z partnerami gospodarczymi, z wykorzystaniem ich infrastruktury oraz zapewniając praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach partnerskich naszego wydziału. To pozwoli studentom na zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznych kompetencji, przede wszystkim w zakresie możliwości pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, analizy i oceny rozwiązań, a także projektowania instalacji i systemów wykorzystujących OZE. Absolwenci kierunku będą też umieli rozwiązywać praktyczne problemy związane z planowaniem, projektowaniem, realizacją, eksploatacją oraz finansowaniem infrastruktury komunalnej. Absolwenci I stopnia studiów będą przygotowani do podjęcia studiów magisterskich na kierunkach związanych z technologiami odnawialnych źródeł energii, ale także na kierunkach pokrewnych, takich jak energetyka czy inżynieria środowiska. To zapewni im możliwość ubiegania się o uzyskanie uprawnień instalacyjnych w pełnym zakresie i w ograniczonym zakresie uprawnień budowlanych.

- Gdzie absolwent nowego kierunku PK znajdzie pracę?

- Uruchamiany kierunek odpowiada na zapotrzebowanie dużego i dynamicznie rosnącego segmentu rynku pracy. Szacuje się, iż jedynie realizacja założeń strategicznych UE w zakresie odnawialnych źródeł energii będzie skutkować stworzeniem dodatkowych kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy. Absolwenci tego kierunku znajdą pracę w szczególności w przedsiębiorstwach zajmujących się eksploatacją infrastruktury komunalnej, biurach projektowych i firmach wykonawczych realizujących inwestycje w zakresie instalacji i systemów OZE ( jak również innych elementów infrastruktury komunalnej), instytucjach i organizacjach wykorzystujących, koordynujących i finansujących wdrażanie OZE w kraju i za granicą, jednostkach samorządu terytorialnego i administracji państwowej, czy wreszcie w ramach własnej działalności gospodarczej (doradztwo inwestycyjne, opracowywanie planów wykorzystania konwencjonalnych i niekonwencjonalnych źródeł energii oraz zamiany systemów tradycyjnych na proekologiczne).

- Ile miejsc wydział przygotował w letniej rekrutacji na nowy kierunek? Czy trudno będzie się dostać na studia?

- Przewidujemy przyjęcie jednej grupy studenckiej (36 osób), a kryterium kwalifikacyjnym będzie wynik egzaminu maturalnego z jednego z przedmiotów rekrutacyjnych: matematyki, fizyki i astronomii, fizyki, chemii, biologii lub geografii. Bez postępowania kwalifikacyjnego przyjęci zostaną laureaci i finaliści stopnia centralnego Olimpiady Chemicznej, Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, Olimpiady Biologicznej, Olimpiady Nauk o Ziemi i Olimpiady Innowacji Technicznych.

Będą nowe specjalności

Na rok akademicki 2017/2018 Politechnika Krakowska przygotowała ponad 5,5 tys. miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia. Na studiach I stopnia na tegorocznych maturzystów czekać będzie ponad 3 tysiące miejsc, a więc tyle samo co w latach ubiegłych. W ofercie będzie 25 kierunków, wśród nich takie, które od lat cieszą się ogromną popularnością wśród kandydatów (informatyka, budownictwo, architektura, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, technologia chemiczna, transport), ale też nowości. Oprócz nowego kierunku (odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna), w ofercie PK będą też nowe specjalności: inżynieria pojazdów szynowych (na kierunku transport na Wydziale Mechanicznym, na studiach I stopnia), analityka danych (na kierunku informatyka na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki, na studiach II stopnia), inżynieria dróg wodnych (na kierunku budownictwo na Wydziale Inżynierii Środowiska, na studiach II stopnia) oraz energy systems and machinery (na kierunku energetyka na Wydziale Mechanicznym, na studiach II stopnia). Szerzej o nowych specjalnościach w majowym wydaniu „Dziennika Politechniki Krakowskiej” oraz na stronie www.pk.edu.pl. Letnia rekrutacja odbywać się będzie na przełomie czerwca i lipca.
(M)

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mówimy po krakosku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski