Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocna pomoc lekarzy obok ostrych dyżurów

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Czy nowe rozwiązanie zmniejszy kolejki w SOR-ach?
Czy nowe rozwiązanie zmniejszy kolejki w SOR-ach? fot. Andrzej Banaś
W szpitalach, które znajdą się w sieci, powstaną poradnie nocnej opieki medycznej

Zgodnie z ustawą wprowadzającą nowy system podziału publicznych środków pomiędzy lecznice każdy szpital zakwalifikowany do sieci będzie musiał otworzyć przy szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć także poradnię nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Obowiązek nie będzie dotyczył jedynie placówek onkologicznych i pulmonologicznych.

Dodatkowe gabinety mają pomóc w rozładowaniu kolejek, jakie dławią wszystkie ostre dyżury. Lżej chorzy pacjenci, którzy na SOR zgłaszają się np. z przeziębieniem czy po receptę na przewlekle przyjmowane leki, zamiast godzinami czekać na pomoc, zostaną bowiem odesłani do nowej poradni.

- Zdecydowana większość tych osób, które trafiają na ostry dyżur, tak naprawdę nie wymaga pilnej interwencji lekarzy. Jeśli w tym samym miejscu zapewnimy także nocną i świąteczną pomoc, łatwiej będzie w odpowiedni sposób skoordynować opiekę, z korzyścią dla samych pacjentów - ocenia Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza w Tarnowie.

Zarządzana przez nią placówka do tej pory nie oferowała chorym tego rodzaju świadczeń, ale po wejściu sieci szpitali otworzy nowe gabinety. Odpowiednie pomieszczenia już są, potrzebne będzie jednak zatrudnienie dodatkowych medyków.

Do uruchomienia poradni nocnej i świątecznej opieki przygotowuje się także krakowski Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla. Zdaniem dyrektora lecznicy dr. n. med. Andrzeja Kosiniaka-Kamysza takie rozwiązanie przyczyni się do podniesienia jakości pomocy oferowanej chorym. - Jestem gorącym zwolennikiem integracji lecznictwa zamkniętego z otwartym, a to właśnie krok w takim kierunku. Pacjenci przyjmowani w poradniach nocnej opieki działających przy ostrych dyżurach, w razie konieczności będą mogli na miejscu liczyć na konsultacje specjalistów czy pogłębione badania diagnostyczne. W efekcie na izbę przyjęć trafią bardzie wyselekcjonowani pacjenci, rzeczywiście potrzebują tego rodzaju pomocy - wskazuje dr Kosiniak-Kamysz.

Rewolucja czeka przede wszystkim szpitale zlokalizowane w dużych miastach, gdzie dziś za porady w nocy i święta odpowiadają głównie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej.

Większość szpitali powiatowych już od dawna zapewnia chorym opiekę także w tym zakresie. W Małopolsce poradnie nocnej i świątecznej pomocy działają m.in. w szpitalu w Myślenicach, Proszowicach, Wadowicach i Nowym Sączu. Ich uruchomienie nie zlikwidowało jednak kolejek do SOR-ów. Duża część chorych nadal woli bowiem poczekać na pomoc ostrego dyżuru, gdzie może liczyć na szybsze badania diagnostyczne.

WIDEO: B. Szydło: W centrum działań służby zdrowia musi być pacjent. Rząd przyjął projekt utworzenia tzw. sieci szpitali

Źródło: TVN24, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski