Milionerów z Małopolski wzloty i upadki na liście...

Milionerów z Małopolski wzloty i upadki na liście najbogatszych

Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Bogusław Cupiał
1/3
przejdź do galerii

Bogusław Cupiał ©Wacław Klag

Bogusław Cupiał jest najbogatszym Małopolaninem. Właściciel TeleFoniki zamyka pierwszą „dziesiątkę” listy najbogatszych Polaków wg tygodnika „Wprost”.
Ranking otwierają Dominika i Sebastian Kulczykowie, których majątek tygodnik ocenia na 15,5 mld zł. Drugie miejsce zajmuje Zygmunt Solorz-Żak, do którego należą Polsat i Plus. Jemu udało się zgromadzić 11 mld zł. Na podium znalazł się jeszcze Michał Sołowow, właściciel pakietu kontrolnego chemicznego Synthosu; jego majątek to 8,3 mld zł.

Pierwszą „10” tego rankingu zamyka Bogusław Cupiał, właściciel Grupy Tele-Fonika Kable. Rok temu jego majątek „Wprost” szacował na 1 mld zł, teraz wart ma być aż 2,9 mld zł, co biznesmenowi z Myślenic dało awans o 19 pozycji.

Miano najbogatszego Małopolanina stracił przez to Ryszard Florek. Rok temu twórca firmy Fakro, produkującej okna dachowe, miał w sumie 1,2 mld zł, teraz jego majątek to połowa tej kwoty. Efekt? Wielki spadek w rankingu „Wprost” - z 21. na 60. miejsce.

Wyżej w tym zestawieniu jest dziś kilku innych milionerów z naszego województwa. W tym choćby twórcy innego potentata wśród producentów okien - Adam i Mikołaj Plackowie, właściciele Oknoplastu. Ich majątek wzrósł w ciągu roku o 90 mln zł - do 690 mln zł. Wiesław Włodarski, właściciel koncernu FoodCare, ma o 10 mln zł więcej niż Plackowie, i choć przez rok przybyło mu 100 mln zł, to w rankingu spadł z 48. na 53. miejsce. Majątek Janusza Filipiaka (właściciela Comarchu i klubu sportowego Cracovia) oraz jego żony Elżbiety (prowadzi restaurację „Wierzynek”) szacowany jest na 713 mln zł. To o 46 mln zł mniej niż rok temu, co przyniosło spadek w rankingu z 48. na 52. pozycję.

W „setce” najbogatszych są także Wiesław Likus z rodziną, właściciele luksusowych hoteli (majątek wart 1 mld zł); Krzysztof Pawiński, Józef Szczur, Sławomir Rusinek, Zdzisław Stuglik i Jerzy Kasperczyk - właściciele grupy Maspex Wadowice (950 mln zł); Kazimierz Pazgan, twórca Konspolu (900 mln zł), Adam Bachleda-Curuś z synami, działający w branży nieruchomości (705 mln zł); Józef i Marian Koralowie, producenci lodów (579 mln zł), Leszek Gaczorek, twórca spółki obuwniczej CCC (432 mln zł), Roman Kluska (340 mln zł) i debiutujący w tym gronie twórca innowacyjnej Selvity Paweł Przewięźlikowski czy zamykający „setkę” Jan Lubomirski-Lanckoroński.

Z grona największych milionerów zniknął Jerzy Mazgaj, twórca upadłej niedawno „Almy”. Od 2 lat na liście nie ma Rafała Brzoski, założyciela Inpostu.

WIDEO: Niezwykła historia o sile i przekraczaniu granic. Zumba dała jej drugie życie

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news
Czytaj także

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe skad

  co poniektorzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  wzieli pierwszy milion, o nastepnych nie mowiac .


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Colian

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wlasciciel firmy Colian np pojechal po przyprawy do Azji i sprowadzil je bezposrednio do Polski,tak mowil w wywiadzie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Warto wiedzieć

  Olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Mało kto zdaje sobie sprawę ze skali pomocy, jaką unijny Europejski Bank Centralny (EBC) przekazuje krajom strefy euro. Bankierzy z Frankfurtu (siedziba EBC) drukują co miesiąc dziesiątki miliardów...rozwiń całość

  Mało kto zdaje sobie sprawę ze skali pomocy, jaką unijny Europejski Bank Centralny (EBC) przekazuje krajom strefy euro. Bankierzy z Frankfurtu (siedziba EBC) drukują co miesiąc dziesiątki miliardów euro (aktualnie po 60/m-c) tylko po to, aby skupować za nie długi państw eurolandu. Największym beneficjentem są - a jakże by inaczej - Niemcy. Całkowita kwota odkupionych długów tego kraju przekroczyła już 400 mld euro! EBC pomaga tak intensywnie, że za chwile na rynku zacznie brakować niemieckich długów od odkupienia! Uznana za nielegalną pomoc dla polskich stoczni to przy tym mały pikuś...
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo