Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie nie chcą węglowych odpadów

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
archiwum
Walka ze smogiem. Zaostrzenie norm na spalany w mieście węgiel oraz dodatkowe kontrole używanego przez mieszkańców paliwa - to tylko niektóre postulaty zgłoszone podczas zakończonych wczoraj konsultacji w sprawie projektu tymczasowej uchwały antysmogowej dla Krakowa.

- Uwag było niewiele - mówi Agnieszka Grybel-Szuber, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego, ale wnioski do konsultowanego projektu mogą być jeszcze nadesłane pocztą.

Wśród tych już zgłoszonych znalazły się postulaty dotyczące zaostrzenia norm jakości na używany w Krakowie węgiel. „Tylko dodatkowo obniżone poziomy siarki i popiołu w węglu mogą skutecznie wyeliminować palenie węglem złej jakości oraz odpadami węglowymi, takimi jak muły, miały i flotokoncentraty” - uzasadnia swój wniosek jeden z krakowian.

Pojawiły się również apele o skuteczniejsze egzekwowanie antysmogowych przepisów. Mają temu służyć m.in. częste kontrole tego, czym mieszkańcy palą w piecach.

Dla Krakowa uchwalono całkowity zakaz palenia węglem, który zacznie obowiązywać od 1 września 2019 r. Natomiast konsultowana teraz uchwała przejściowa ma wyeliminować węgiel najgorszej jakości już od lipca tego roku. Wcześniej takie przepisy sejmik przyjął dla całego województwa z wyjątkiem jego stolicy. Władze Małopolski zdecydowały się jednak na wprowadzenie ich także w Krakowie po tym, jak Ministerstwo Energii przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.

- Niestety, nadal dopuszczają one stosowanie miałów węglowych i niskiej jakości węgla czyli paliw, które powodują największą emisję pyłów zawieszonych. Musieliśmy więc sami podjąć zdecydowane kroki - mówi wicemarszałek małopolski Wojciech Kozak.

Projekt tymczasowej uchwały antysmogowej dla Krakowa wraz z uwagami, które zostały zgłoszone w trakcie konsultacji społecznych trafi pod obrady Zarządu Województwa, a Małopolscy radni zajmą się nim na kwietniowej sesji sejmiku. Zakłada zakaz stosowania w piecach paliw, w których udział masowy węgla kamiennego lub brunatnego o uziarnieniu 0-5 mm wynosi powyżej 5 proc. Nie będzie też można spalać biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krakowianie nie chcą węglowych odpadów - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski