Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Krakowianie nie chcą węglowych odpadów

Krakowianie nie chcą węglowych odpadów

Krakowianie nie chcą węglowych odpadów Krakowianie nie chcą węglowych odpadów

(© archiwum)

Walka ze smogiem. Zaostrzenie norm na spalany w mieście węgiel oraz dodatkowe kontrole używanego przez mieszkańców paliwa - to tylko niektóre postulaty zgłoszone podczas zakończonych wczoraj konsultacji w sprawie projektu tymczasowej uchwały antysmogowej dla Krakowa.
- Uwag było niewiele - mówi Agnieszka Grybel-Szuber, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego, ale wnioski do konsultowanego projektu mogą być jeszcze nadesłane pocztą.

Wśród tych już zgłoszonych znalazły się postulaty dotyczące zaostrzenia norm jakości na używany w Krakowie węgiel. „Tylko dodatkowo obniżone poziomy siarki i popiołu w węglu mogą skutecznie wyeliminować palenie węglem złej jakości oraz odpadami węglowymi, takimi jak muły, miały i flotokoncentraty” - uzasadnia swój wniosek jeden z krakowian.

Pojawiły się również apele o skuteczniejsze egzekwowanie antysmogowych przepisów. Mają temu służyć m.in. częste kontrole tego, czym mieszkańcy palą w piecach.

Dla Krakowa uchwalono całkowity zakaz palenia węglem, który zacznie obowiązywać od 1 września 2019 r. Natomiast konsultowana teraz uchwała przejściowa ma wyeliminować węgiel najgorszej jakości już od lipca tego roku. Wcześniej takie przepisy sejmik przyjął dla całego województwa z wyjątkiem jego stolicy. Władze Małopolski zdecydowały się jednak na wprowadzenie ich także w Krakowie po tym, jak Ministerstwo Energii przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.

- Niestety, nadal dopuszczają one stosowanie miałów węglowych i niskiej jakości węgla czyli paliw, które powodują największą emisję pyłów zawieszonych. Musieliśmy więc sami podjąć zdecydowane kroki - mówi wicemarszałek małopolski Wojciech Kozak.

Projekt tymczasowej uchwały antysmogowej dla Krakowa wraz z uwagami, które zostały zgłoszone w trakcie konsultacji społecznych trafi pod obrady Zarządu Województwa, a Małopolscy radni zajmą się nim na kwietniowej sesji sejmiku. Zakłada zakaz stosowania w piecach paliw, w których udział masowy węgla kamiennego lub brunatnego o uziarnieniu 0-5 mm wynosi powyżej 5 proc. Nie będzie też można spalać biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.
5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Węgiel!

+2 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Lech (gość)  •

Węgiel nie jest tak toksyczny jak to podajecie!
Większe zagrożenie stanowią samochody co mamy przykład w okresie letnim!
Dlaczego jednak Kraków i Polska nie zastosuje odpowiednich katalizatorów które neutralizują substancje toksyczne w 90%? Tu chodzi o kasę którą można "wyrwać".

odpowiedzi (0)

skomentuj

Mieszkancy nie chca przede wszystkim

+3 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Burmistrz Nowej Huty (gość)  •

odpadow z wiedenskiej lamusowni czyli wrakow E1 oraz c3 nazywanych w Krakowie tramwajami

odpowiedzi (0)

skomentuj

może?

+6 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

podgorz (gość)  •

Jakoś dziwnie wszelkie kontrole dotykają posiadaczy pieców natomiast nigdzie nie mówi się o kontroli składów opałowych. Czyżby paraliż przed paroma ich właścicielami?
To przysłowiowy Kowalski jest przecież winien, że sprzedano mu węgiel "wzbogacony". Jego łatwo ukarać - bo jest mały. Dużego lepiej omijać. A poza tym to oczywiście władza "walczy ze smogiem" !!

skomentuj

A dlaczego mają kontrolować składy ?

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gosc (gość)  •

A dlaczego mają kontrolować składy ? Przecież zakazu sprzedaży nie ma, niestety.
Weź się doinformuj, a nie mieszaj ludziom w głowach

odpowiedzi (0)

skomentuj

nawet jak

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rem (gość)  •

skład zostanie skontrolowany, to właściciel może powiedzieć, że sprzedaje jako "obiekt kolekcjonerski" :)
Póki co, nie ma zakazu handlem tym syfem.

odpowiedzi (0)

skomentuj