Kraków staje się centrum przemysłu wysokich technologii

Kraków staje się centrum przemysłu wysokich technologii

Agnieszka Maj

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Globalne Centrum Usług Wspólnych ABB
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. Andrzej Banaś

Międzynarodowe firmy coraz częściej przenoszą do Krakowa centra badawczo-rozwojowe, w których opracowywane są rozwiązania wykorzystywane potem na całym świecie. Powoli znikają działy wykonujące proste usługi księgowe. Te prace przejęły komputery.
Międzynarodowe korporacje nie traktują już naszego miasta jak miejsca gdzie otwierane są głównie oddziały, w których wykonuje się proste czynności, polegające np. na wpisywaniu danych do Excela. Teraz firmy przenoszą pod Wawel centra badawczo-rozwojowe zatrudniające znakomicie wykształconych inżynierów, finansistów i informatyków.

- W Krakowie coraz więcej jest firm z branży nowoczesnych usług biznesowych. To dziedzina gospodarki, która rozwinęła się dzięki współpracy szkół wyższych, przede wszystkim takich jak AGH i UJ z przedsiębiorstwami - podkreśla Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa ds. rozwoju.

Potwierdzeniem tego trendu jest oficjalnie otwarta w piątek nowa siedziba Shell Business Operations na Ruczaju. - To właśnie stąd - z Krakowa - nasi pracownicy zarządzają projektami Shella na całym świecie - mówiła Agnieszka Pocztowska, dyrektor Shell Business Operations. Zatrudnienie mogą tu znaleźć specjaliści z dziedziny finansów, księgowości, ale także zaopatrzenia i logistyki.

Na ulokowanie w Krakowie prestiżowego oddziału zdecydowała się także firma ABB. Wiosną otworzyła Globalne Centrum Usług Wspólnych, w którym pracują osoby, zajmujące się finansami, IT, HR i zarządzaniem łańcuchem dostaw.

Pozostało jeszcze 80% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A może by inne miasto w Małopolsce?

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Może by tak inne miasto w Małopolsce przejęło tę rolę i pozwoliło odetchnąć zapchanemu Krakowowi. Może Tarnów? Może Nowy Sącz. W każdym razie czas wreszcie skończyć biurowcami w Krakowie, zakazać...rozwiń całość

  Może by tak inne miasto w Małopolsce przejęło tę rolę i pozwoliło odetchnąć zapchanemu Krakowowi. Może Tarnów? Może Nowy Sącz. W każdym razie czas wreszcie skończyć biurowcami w Krakowie, zakazać osiedlania się obcej ludności i dać się rozwinąć mniejszym miastom Małopolski. Kraków już staje się przykry do życia, z powodu przerostu, przeludnienia. Zburzyć kilka biurowców, kilkanaście bloków, założyć parę parków. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama