Kolarze wjadą na górskie szosy

Kolarze wjadą na górskie szosy

Łukasz Bobek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska Plus

Żółtym kolorem zaznaczono na mapie jutrzejszą trasę przejazdu peletonu Tour de Pologne

Żółtym kolorem zaznaczono na mapie jutrzejszą trasę przejazdu peletonu Tour de Pologne ©tourdepologne.pl

Jutro i w piątek po drogach powiatów: tatrzańskiego i nowotarskiego pojedzie wyścig Tour de Pologne. To oznacza spore utrudnienia dla kierowców. Na czas przejazdu peletonu będą zamykane ulice.
Żółtym kolorem zaznaczono na mapie jutrzejszą trasę przejazdu peletonu Tour de Pologne

Żółtym kolorem zaznaczono na mapie jutrzejszą trasę przejazdu peletonu Tour de Pologne ©tourdepologne.pl

Jutro i pojutrze kierowcy na Podhalu powinni uzbroić się w cierpliwość, bo szosy w regionie będą przemierzali kolarze biorący udział w 74. wyścigu Tour de Pologne. Należy spodziewać się dużych utrudnień w ruchu.

Kłopoty w ZakopanemNa Podhalu odbędą się dwa ostatnie etapy tegorocznego wyścigu. Wielki finał zaplanowano w piątek w Bukowinie Tatrzańskiej.

Zanim poznamy zwycięzcę tegorocznego Tour de Pologne, kolarze wyjadą w teren. W czwartek odbędzie się szósty etap wyścigu - liczący 189 kilometrów. Zawodnicy wystartują w Wieliczce, a finiszować będą w Zakopanem - pod Wielką Krokwią.

Cierpliwość przyda się wszystkim tym, którzy dopiero zmierzają do Zakopanego albo już wracają do domów. Peleton Tour de Pologne będzie jechał przez Rabkę, gdzie przetnie zakopiankę. Dalej kolarze pojadą przez Chabówkę, Rokiciny Podhalańskie, Pieniążkowice, Wróblówkę, Czarny Dunajec, Ludźmierz, Maruszynę, Szaflary, Sierockie, Bustryk, Ząb. Stamtąd zjadą do Kościeliska i do Zakopanego. Przejadą przez miasto (ul. Powstańców Śląskich, Nowotarska, Aleje 3 Maja, Oswalda Balzera, Cyrhla). Z Zakopanego wyruszą na Wierch Porońca do Bukowiny Tatrzańskiej przez Gliczarów Górny, Biały Dunajec, Leszczycy do Zębu.

Dalej przez Kościelisko znów zjadą do Zakopanego, gdzie będą już zmierzać do mety pod skocznią.

Według organizatorów zawodów w Rabce kolarze powinni pojawić się około godziny 15.20-15.30, a na mecie pod Wielką Krokwią - około 19.

Trasy przejazdu peletonu będą zamykane przez policję i służby na 20-30 minut przed przejazdem kolarzy. Rejon skoczni w Zakopanem (ul. Piłsudskiego, Bronisława Czecha i przyległe ulice) będzie zamknięty dla ruchu od godz. 5 rano do 23.

Pozostałe ulice, po których w mieście będą jeździć kolarze - Powstańców Śląskich, Nowotarska, Aleje 3 Maja, Tetmajera, Droga na Bystre, Oswalda Balzera, będą zamknięte od godz. 12 do 19.

Finisz w BukowinieZ kolei w piątek odbędzie się finałowy siódmy etap wyścigu. Kolarze do pokonania będą mieli 132 km.

Start i finisz etapu zaplanowano przy Hotelu Bukovina. Kolarze pojadą przez Brzegi do Jurgowa, a dalej do Rzepisk, Łapsz Wyżnych, Trybsza, Gronia, Boru i Szaflar, przez Bańską Wyżnią, Leszczyny, Biały Dunajec i Gliczarów Dolny skąd wrócą do Bukowiny Tatrzańskiej.

Pętla będzie liczyć 66 kilometrów. Kolarze pokonają ją dwa razy.

W tym etapie kolarze dwukrotnie będą przecinali zakopiankę. Na czas ich przejazdu droga będzie zamykana przez policję - kilkadziesiąt minut wcześniej. Początek ścigania w piątek zaplanowano na godz. 15.20. Na mecie kolarze powinni pojawić się około godziny 19.

Najwięcej kłopotów będą mieli mieszkańcy i turyści wypoczywający w Bukowinie Tatrzańskiej, głównie w rejonie ronda Klin.

Tam ulice Długa, Kościuszki i przyległe do nich będą zamknięte dla ruchu samochodowego od godz. 4 rano do 23. Pozostałe zaś drogi, po których będą się ścigali kolarze wokół Bukowiny, będą wyłączone z ruchu od godz. 9.30 do 19.

Zamknięcie będzie tak długie z tego względu, że w piątek przed głównym wyścigiem wystartuje Tour de Pologne Amatorów. Przejedzie po tej samej trasie, jak główny wyścig. Jego start zaplanowano na godz. 9.40. Finisz jest spodziewany ok. godz. 14.

- Na ulicach, po których będzie poruszał się peleton, obowiązuje bezwzględny zakaz pozostawiania samochodów. W innym wypadku auta będą odholowane - ostrzega Krzysztof Waksmundzki, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo