Dyskutują o kulturze, lecz skarbonki omijają [ZDJĘCIA]

Dyskutują o kulturze, lecz skarbonki omijają [ZDJĘCIA]

Aleksandra Suława

Dziennik Polski 24

Dyskutują o kulturze, lecz skarbonki omijają [ZDJĘCIA]
1/21
przejdź do galerii

©fot. Andrzej Banaś

Sesja UNESCO w Krakowie. Czy uda się uzbierać fundusze na stypendia dla dzieci z Aleppo?
- Skarbonka? Jaka skarbonka? - pyta Hellen Gicuchi, która na 41. sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie przyjechała z Kenii. - Naprawdę stoi tutaj od poniedziałku? Nawet jej nie zauważyłam!

Skarbonki (przezroczyste sześciany) ustawione na tle banerów z fotografią ruin i napisem „Solidarity with Aleppo” stoją na każdym z trzech pięter Centrum Kongresowego ICE, gdzie od poniedziałku trwają obrady.
Codziennie mijają je członkowie UNESCO, dziennikarze, przedstawiciele organizacji pozarządowych i niezależni obserwatorzy - w sumie jakieś trzy tysiące osób z ponad 190 krajów. Ofiarowane przez nich pieniądze mają zostać przekazane na ufundowanie stypendiów edukacyjnych dla dzieci z Aleppo. Tyle że na razie nie bardzo jest co przekazywać. W każdej ze skarbonek leży zaledwie kilka banknotów o niskich nominałach.

- Nie, niczego nie wrzucałam - mówi Dita Limova z Czech. - Nie daję pieniędzy osobom, które proszą o nie na ulicy i nie wrzucam datków do skarbonek, taką mam zasadę. Od dawna jednak wspieram jedną z czeskich organizacji pomagających Syrii. Uważam, że taka przemyślana i sprawdzona pomoc jest bardziej efektywna.

- Nic nie wrzucałem, ale może jeszcze to zrobię - dodaje Yousif al Mutava ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Mimo że w skarbonkach wciąż widać dno, Paweł Kęska, rzecznik organizatora akcji - Caritas Polska, jest dobrej myśli. - Zbiórka w ICE to tylko część większej inicjatywy - mówi. - Od czwartku do niedzieli na Rynku Głównym prowadzimy kwestę i zapewniam, że jest owocna. Polskie społeczeństwo jest coraz bardziej skore do pomocy. Dlaczego tej chęci nie wyrażają międzynarodowi delegaci, nie wiem.

Zbiórka prowadzona jest też SMS-owo. Od kilku dni w telewizji emitowane są spoty informujące o akcji, w trakcie których podawany jest numer telefonu, na jaki można wysłać SMS-datek (nr 72052, hasło: Syria, koszt: 2,46 zł).

Natomiast w niedzielę na Bulwarze Wołyńskim (w okolicach dawnego Forum), o godz. 21 rozpocznie się koncert charytatywny, na którym zagrają: Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova, Marek Piekarczyk, Milo Kurtis i Ray Wilson. Widowisko, odbywające się pod hasłem „Co może przynieść nowy dzień?”, będzie transmitowane przez TVP1. Imprezę poprowadzą Magda Steczkowska i Grzegorz Miśtal.

- Według optymistycznych szacunków możemy zebrać nawet 100 tysięcy złotych. Te pieniądze zostaną przekazane na stypendia edukacyjne dla dzieci. Koszt jednego takiego stypendium umożliwiającego roczną naukę to 100 dolarów - mówi Kęska. - Chociaż wszystkim akcja pomocy kojarzy się z odbudową, my stwierdziliśmy, że najpierw trzeba pomóc ludziom. Na podnoszenie z gruzów budynków przyjdzie jeszcze czas, gdy sytuacja militarna się ustabilizuje.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 11

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zabiegani

  Ppp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jak się biega ze spotkania na spotkanie, a w przerwach na jedzenie i do WC - można pewnych rzeczy nie widzieć lub je ignorować. Zatem nie miałbym o to zbyt wielkich pretensji.
  Pozdrawiam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama