Dekomunizacja w Tarnowie. Dwie kolejne ulice zmienią nazwy

Dekomunizacja w Tarnowie. Dwie kolejne ulice zmienią nazwy

Robert Gąsiorek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska Plus

Kolejne dwie tarnowskie ulice mogą zmienić patronów. Pod lupą są Anioł i Fąfara. Mieszkańcy pierwszej z nich nie chcą zmiany, ale radni raczej ich nie posłuchają.
Stanisław Smoter pracował w Azotach, gdy zakładem kierował Stanisław Anioł. Dobrze go wspomina, nie chce zmiany nazwy ulicy

Stanisław Smoter pracował w Azotach, gdy zakładem kierował Stanisław Anioł. Dobrze go wspomina, nie chce zmiany nazwy ulicy ©Robert Gąsiorek

W Tarnowie serial dekomunizacji ulic będzie miał ciąg dalszy. Po zmianie ośmiu patronów, kojarzących się z dawnym ustrojem, na wrześniowej sesji tarnowscy radni na tapetę wezmą życiorysy dwóch Stanisławów: Anioła i Fąfary.

Ulica, której od lat patronuje ten pierwszy, według planów radnych ma zmienić nazwę na Powstańców Styczniowych.

- Nie mam nic przeciwko nowej nazwie ulicy, ale myślę że zmiany nie mają sensu. Nazwisko Anioła nigdy nie kojarzyło mi się z represjami, mordami czy historiami tego typu. Wolałbym, żeby zostało tak, jak jest teraz - mówi Aleksander Flądro, mieszkaniec ul. Stanisława Anioła.

Radni w Tarnowie postanowili jednak zmienić nazwę ulicy po zasięgnięciu opinii Instytut Pamięci Narodowej, który w pierwotnym wykazie nazw ulic do zmiany nie uwzględnił Stanisława Anioła. W czerwcu uznano jednak, że Anioł rodem z PRL powinien jednak zostać wykreślony.
Mieszkańcy mówią: Nazwisko Anioła nie kojarzy się z komunistycznymi represjami

Pozostało jeszcze 50% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama